Prezident Klaus je v Británii, sejde se s ministrem zahraničí

Český prezident Václav Klaus zahájil pracovní návštěvu Velké Británie. Sejde se s britským ministrem zahraničí Williamem Haguem a také s bývalým ministrem financí Nigelem Lawsonem. Zrušeno muselo být naopak jeho plánované setkání s bývalou premiérkou Margaret Thatcherovou, která je nemocná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec

Při podobných pracovních příležitostech bývá obvyklé setkání na nejvyšší úrovni. Partnerem českého prezidenta by tedy měl být premiér David Cameron.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravu návštěvy Václava Klause v Londýně sledoval spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Londýně Ivana Kytky ale Británie zažívá jeden z politicky nejexponovanějších dnů. Koaliční vláda totiž přijde do Parlamentu obhajovat hluboké škrty v obranném rozpočtu.

Václav Klaus byl v Británii často považován za hlavního spojence euroskeptiků. Před rokem s jeho jménem spojovali naděje, že nepřipojí svůj podpis pod Lisabonskou smlouvu a Britové ji pak odmítnou v referendu. Kytka si ale nemyslí, že by ratifikační podpis Václavu Klausovi v Británii ublížil na pověsti.

„Vztah Britů ke Klausovi je hlubší, není ovlivněn jedním podpisem. Britové také velice dobře vědí, že Lisabonská smlouva řádně prošla celým českým parlamentním procesem. Klausovy názory jsou v určité části politického spektra dobře známy, mají svoji váhu a autoritu,“ uvedl Kytka.

Igor Maňour, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme