Prezident Klaus se v Záhřebu setkal s krajany

Podpora krajanského života Čechů v Chorvatsku - to byl účel setkání prezidenta Václava Klause se zástupci Českých besed během jeho návštěvy v Záhřebu. Prezident ocenil aktivitu českých krajanů, s jakou si udržují jazyk a národní uvědomění, a řekl, že o české komunitě se uznale vyjadřovali i chorvatští politici, s nimiž jednal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záhřeb | Foto: sfrj

K české národnosti se podle oficiálních údajů v Chorvatsku hlásí asi 10 a půl tisíce lidí. Jejich největší skupiny žijí v Západní Slavonii, především kolem města Daruvar. Tam je i jedna ze dvou českých základních škol v Chorvatsku.

Také v Záhřebu žije skoro 500členná krajanská komunita. Pro české děti zřídila zdejší Česká beseda sobotní školu s výukou češtiny, zeměpisu, dějepisu, hudební a výtvarné výchovy.

"Náš hlavní záměr je, aby se děti dobře cítily, aby cítily příslušnost k české krajanské komunitě, protože asimilace v Chorvatsku je velká," říká Ivana Tichá, učitelka češtiny v záhřebské besední škole, kde nový školní rok začne už o tomto víkendu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme