Prezident Klaus zahajuje jedenáctidenní návštěvu Číny

Prezident Václav Klaus odletěl na jedenáctidenní návštěvu Číny. Jeho cesta vyvolala v posledních dnech řadu polemik. Prezident obdržel apel organizací bojujících za lidská práva, aby při cestě neopomněl svým hostitelům připomenout, že porušování lidských práv je v dnešní době nepřijatelné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Josef Šmejkal

Skupiny na ochranu lidských práv vyčítají Číně porušování práva na svobodu projevu a shromažďování, potlačování menšin a největší počet vykonávaných trestů smrti na světě. Předmětem stálé kritiky je čínská politika v Tibetu.

Klaus i jeho hradní tým však dal v minulých dnech najevo, že nehodlá v Číně vystupovat v roli mentora. Hlavním cílem cesty je podpořit naše firmy na čínském trhu, podle ekonomů nejvýznamnějším v 21. století. "Je to trh, který musí naše podniky znát a kde každá vládní pomoc na této úrovni může přispět k získání větších zakázek," říká generální ředitel Czech Trade Martin Tlapa.

S tím souhlasí i ředitel Mezinárodního institutu pro politiku a hospodářství v Hamburku Petr Robejšek. "Česká republika nemá takovou váhu, aby změnila politické zaměření země jako je Čína. To nedokázali jiní, mnohem mocnější. Pro naše hospodářské zájmy můžeme naopak ledacos udělat," míní Robejšek.

Lubomír Majerčík z české pobočky Amnesty International přesto věří, že prezident Klaus otázku lidských práv neopomene. "Doufáme, že pod dojmem naší analýzy o stavu lidských práv v Číně pan prezident opravdu tento problém zmíní a promluví také o konkrétních politických vězních," uvedl.

Klaus bude prvním českým prezidentem, který Čínu navštíví, a pro něj osobně to bude nejdelší zahraniční cesta od nástupu do úřadu loni v únoru. Na cestě ho bude doprovázet manželka Livie a skupina 23 představitelů 15 firem zabývajících se energetikou, strojírenstvím, technologiemi pro ochranu životního prostředí a zdravotnickou technikou.

Prezident se setká s čínským protějškem Chu Ťin-tchaem, premiérem Wen Ťia-paem a předsedou čínského parlamentu Wu Pang-kuoem. Na úvod cesty po Číně navštíví nedávnou britskou kolonii Hongkong a bývalou portugalskou kolonii Macao, nyní zvláštní oblasti Číny. Na obou místech ho přijmou šéfové místních výkonných orgánů - Tun Chee-hwa v Hongkongu a Edmund Ho v Macau.

Důraz na ekonomickou stránku cesty potvrzuje program v třináctimilionové Šanghaji, Hongkongu, Čcheng-tu i účast na konferenci Bo'ao Forum for Asia na ostrově Chaj-nan.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme