Muž, který dal Macronovi facku, je u soudu. Tvrdí, že jednal v duchu rytířství

Ve Francii ve čtvrtek stanul před soudem Damien Tarel, muž, který dal v úterý facku prezidentu Emmanuelu Macronovi na setkání s veřejností v départementu Drôme. Tvrdí, že ho k činu vyprovokovalo chování prezidenta, který neměl vůli k diskusi, ale choval se jako v předvolební kampani, a navíc zamířil přímo k němu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Macron během durhého dne summitu | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

Tarel se podle svých slov choval instinktivně a bez rozmyslu, nešlo tedy o plánovaný čin. Lítost nad jeho spácháním ovšem nevyjádřil. Za urážku hlavy státu hrozí podle francouzského zákona až tři roky vězení a pokuta 45 000 eur (1,1 milionu korun). Prokurátor navrhl trest 18 měsíců a pětiletý zákaz volit a držet zbraně.

„Myslím, že Macron velmi dobře reprezentuje pád naší země,“ uvedl Tarel při soudním jednání, které francouzská média pozorně sledují. Své provolání roajalistického bojového hesla „Montjoie, Saint-Denis!“ vysvětlil jako odkaz na heslo volající po sjednocení rytířů, což považuje za patriotické.

Biden zahájil svou první zahraniční cestu. Ve Velké Británii se setká se s Alžbětou II. i Johnsonem

Číst článek

V duchu rytířství by Tarel prezidenta Macrona rád vyzval na „šermířský souboj za východu slunce“, ale bylo mu prý jasné, že by prezident odmítl. „Myslím, že hodně lidí cítí nespravedlnost. Já jsem se angažoval,“ uvedl Tarel u soudu.

Podle vyšetřovatelů sledoval Tarel několik krajně pravicových webů, muž však odmítá, že by podporoval neonacismus. Považuje se za „blízkého pravici“ a „patriota“. Svou fotografii ve stylu Adolfa Hitlera vysvětluje jako vtip.

Osmadvacetiletý mladík se zájmem o středověké rytířské boje svůj čin nepopírá a sám požádal o zrychlené slyšení. Před soudem vypovídal dva dny po samotném aktu. Soudce připomněl také podrobnosti o jeho společenském zázemí. Tarel má partnerku, je nezaměstnaný, v dětství navštěvoval psychologa kvůli obtížím ve škole. Jeho matka je učitelka tance, otec pracuje v malířské firmě.

Spolu s Tarelem přijeli na setkání s prezidentem další dva muži. U jednoho z nich doma policie našla výtisk knihy Mein Kampf od Adolfa Hitlera.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme