Prezident Medvěděv oznámil rozsáhlou politickou reformu

Posílení přímé demokracie a soutěže politických stran. To je hlavní bod chystané komplexní reformy politického systému, kterou ve svém výročním projevu ohlásil ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Bylo to jeho poslední prezidentské poselství před jarními volbami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroční projev ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva

Výroční projev ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva | Zdroj: Reuters

„Je pravda, že ne všichni se díváme na svět stejně, někdy míváme velmi odlišné priority, ale všichni nakonec chceme jedno: lepší život pro naše občany,“ řekl Medvěděv. „Musíme respektovat veřejné mínění a nevnucovat řešení seshora,“ dodal, jako kdyby komentoval nedávné protesty proti manipulacím s výsledky parlamentních voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Dorazín v Dopoledním Radiožurnálu

Medvěděv si ve svém projevu, vzhledem k tomu, že byl zřejmě jeho posledním, mohl dovolit trochu víc než obvykle. Na jaře se totiž moci pravděpodobně ujme opět Vladimir Putin. I tak byl prezidentův projev podle komentátora ČRo Milana Slezáka nedostatečný vzhledem k tomu, co se po volbách v Rusku děje.

Premiér a pravděpodobný budoucí ruský prezident Vladimir Putin volí ve svých projevech jiný slovník a bývá kritičtější. Navíc je Medvěděv postavou, která z ruské politiky po prezidentských volbách v příštím roce nejspíše odejde.

Změny mají posílit přímou demokracii

Reforma by podle slov Medvěděva měla posílit prvky přímé demokracie, decentralizovat Rusko, dát občanům moc přímo si zvolit gubernátory a prezidenty federálních subjektů, kterých je skoro devadesát. Navíc by se podle Medvěděva také měly zlepšit podmínky pro kandidaturu politických stran a kandidátů na prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Milan Slezák v poledních Ozvěnách dne

Komentátor Slezák ale upozornil, že nový proces má být stále pod kontrolou Kremlu. „Protože nového kandidáta například na gubernátora má sice vybrat regionální zákonodárné shromáždění, ale než bude předložen všelidovému hlasování, musí projít v Kremlu, který mu dá razítko, že může kandidovat,“ řekl Slezák.

Navíc by se měly rozšířit volební komise o více stran a více pozorovatelů, aby nedocházelo k manipulacím. Nebylo ale řečeno, že během posledních voleb k manipulacím docházelo. Nicméně celý Medvěděvův projev se nesl v duchu reakce na to, co se po volbách dělo, na probouzení občanské společnosti v Rusku.

Boj proti korupci a nový směr ekonomiky

Jak ale upozorňuje Slezák, Medvěděv jasně řekl, že Rusko potřebuje demokracii, nikoli chaos. Vláda podle něj nedovolí provokatérům a extrémistům, aby rozvraceli stabilitu. „Připomíná mi to rok 1989 u nás, kdy se mluvilo o tom, že hlavně potřebujeme klid na práci, a potom se to v ulicích prosazovalo pomocí vodních děl a obušků,“ řekl Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

SSD Dvořák.mp3

Reforma má také bojovat proti korupci. Jak? Například tím, že majetková přiznání by měl podávat větší počet lidí a to by mělo platit i pro jejich rodinné příslušníky. Státní zakázky totiž často dostávají právě firmy rodinných příslušníků. V boji proti korupci má pomoci také elektronizace styku mezi veřejností a státem.

Medvěděv také v souvislosti s ekonomickými perspektivami řekl, že to bude velmi těžká doba. Rusko si díky svým zásobám ropy a plynu poradilo s ekonomickou krizí docela dobře, ale přesto nemůže spoléhat jen na tyto zdroje. Naopak musí modernizovat svoji ekonomiku, obrátit ji směrem k lepšímu investičnímu klimatu. A tady by podle Medvěděva hodně pomohlo zrušení byrokracie.

Komentátora ČRo Milana Slezáka pak zaujal další návrh Dmitrije Medvěděva – aby byla zřízena nová veřejnoprávní televize a aby se Rusko rozloučilo se státní televizí, kterou zná doposud. Nová televize by měla podle Medvěděva být nezávislá na státu i komerčních zájmech.

Putin si chystá prezidentský úřad, myslí si komentátor

Dimitrij Medvěděv ve čtvrtek do čela prezidentské kanceláře také jmenoval současného místopředsedu vlády a bývalého vysokého představitele KGB Sergeje Ivanova. Podle komentátora ČRo 6 Libora Dvořáka se jedná především o přípravu půdy pro Vladimira Putina. Sergej Ivanov byl možným kandidátem při poslední prezidentské volbě v Rusku 2008.

"Vystřídá Sergeje Nariškina, který se stal předsedou Státní dumy. Jsou to všechno tak zvaní všichni prezidentovi muži a teď samozřejmě nemám tohoto prezidenta Dimitrije Medvěděva, ale příštího prezidenta Vladimira Putina," připomněl Dvořák.

Martin Dorazín, Libor Dvořák, David Šťáhlavský, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme