Prezident Mursí přesvědčuje svět i svůj Egypt, že je na správné cestě
Egyptský prezident Muhammad Mursí se snaží v Německu získat finační pomoc, kterou egyptské hospodářstí oslabené dvouletou revolucí nutně potřebuje. Nejen Angelu Merkelovou, ale také další evropské lídry musí přesvědčit, že se bude držet demokratického způsobu vlády.
Mursí přitom svou cestu po Evropě výrazně zkrátil kvůli eskalaci nepokojů v Egyptě.
Z Berlína se urychleně vrátí zpátky do Káhiry, i když původně plánoval také návštěvu Paříže.
Za nepokoji přitom stojí opoziční síly v čele s Muhammadem El Baradejem, kterým vadí právě nedemokratičnost Mursího vlády a především nově přijatá ústava.
Pokud chce prezident Mursí přesvědčit Angelu Merkelovou na užší spolupráci, musí se inspirovat ve společné minulosti. Německo totiž bývalo součástí Římské říše stejně jako Egypt.
Zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák hovoří o problémech egyptského prezidenta
Římané se drželi hesla: „Dávám Ti, abys dal.“ To se tak obraceli na své bohy. A tady je to přesně stejný případ. Jestliže chce Mursí ekonomickou pomoc od západní Evropy či od USA, tak musí také té Evropě něco dát.
Předně musí všechny přesvědčit, že se snaží udržet na té správné cestě revoluce, jejímž cílem je demokracie. A to se mu zatím nedaří ani doma.
Evropa je pro Egypt jedním z hospodářských partnerů. Nejde jen o přímou pomoc. Jde i o to, aby Evropa brala více egyptské zboží.
Egyptská ekonomika potřebuje nutně reformy
Dalším klíčovým partnerem pro Egypt je, kromě USA, Mezinárodní měnový fond. S tím se právě jedná o poskytnutí půjček. MMF půjčky poskytne, až bude mít pocit, že peníze nehází do černé díry.
Egyptská ekonomika se přitom musí reformovat. A to znamená nepopulární ekonomická opatření.
OSN vyzvala vládu, aby přijala naléhavá opatření, která by zajistila, že složky státu "nikdy znovu nepoužijí nepřiměřenou nebo nadměrnou sílu proti demonstrantům". Je ale otázka, zda je toto Muhammad Mursí vůbec schopen zajistit.
Bezpečnostní síly používají dle svědectví z místa skutečně nadměrnou sílu. Kritizovala je i Amnesty international.
Scéna, kterou vidíme v egyptských ulicích, připomíná dobu před pádem systému Husního Mubáraka. I tehdy si bezpečnostní složky počínaly často velice brutálně. A to je samozřejmě nepopulární postup.
Fotbal s politickým podtextem
A pak tu jsou nepokoje, které vypukly kvůli potrestání viníků, kteří byli odsouzeni za smrt egyptských fanoušků před rokem. I ty mají určitý politický podtext.
Jeden ze dvou fotbalových klubů je totiž spojován s bývalým režimem. Ten druhý pak s Muslimským bratrstvem. Celá ta záležitost má politický podtext. To jsou ty nepokoje, kvůli kterým je vyhlášen výjimečný stav ve třech městech Suezského kanálu.
Hrozí kolaps státu?
Včera řekl egyptský ministr obrany generál Abdal Fatah Sisi, že aktuální politický konflikt v Egyptě by mohl vést ke zhroucení státu. Toto poměrně silné prohlášení, může být ale reálným popisem situace.
Egyptské ulice totiž zaplňují scény plné násilností. Za několik dní zemřelo na šedesát lidí, dalších šest set je zraněných. To je skutečně velké číslo.
Generál v čele ministerstva zahraničí a armády ví dobře, o čem mluví. Jde ale o to, komu je vzkaz adresován - zda opozici, nebo vládě.
Tento generál je však spojován spíše s Mursím a Muslimským bratrstvem. Prezident si ho do čela ministerstva dosadil poté, co odvolal svého protivníka, maršála Tantávího.