Prezident Obama čelí kritice za vstřícnost vůči Kubě a Venezuele

Vstřícnost vůči nepřátelům posiluje Spojené státy - tak reaguje americký prezident Obama na kritiku, že na summitu Organizace amerických států příliš ustupoval Kubě a Venezuele. Na vrcholné regionální schůzce se šéf Bílého domu setkal s venezuelským prezidentem Hugo Chávezem a mluvil o novém začátku ve vztazích s Havanou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

B. Obama a H. Chavez | Zdroj: ČTK

"Skutečnou zkouškou pro nás všechny nebudou slova, ale skutky," říká Barack Obama v souvislosti s očekáváním zlepšení vztahů s Kubou a Venezuelou. Odmítá kritiku, která zazněla především od republikánů v americkém Kongresu, že jednáním s venezuelským prezidentem Chávezem, který Spojené státy často a hlasitě kritizuje, zašel příliš daleko.

"Je nepravděpodobné, že by moje potřesení rukou s Hugo Chávezem a zdvořilá konverzace nějak ohrozily národní strategické zájmy Spojených států," řekl americký prezident.

Ani zrušení obchodního embarga vůči Kubě není na programu dne, ujistil například v rozhovoru pro agenturu Reuters šéf ekonomických poradců v Bílém domě Lawrence Summers.

Související příspěvky:
Venezuela bude mít znovu velvyslance v USA
Barack Obama nabídl Kubě nový začátek ve vzájemných vztazích
Spojené státy usnadní cestování za příbuznými na Kubu
Česko chtělo zablokovat zrušení diplomatických sankcí vůči Kubě
Kuba má dál v čele Castra - ale už ne Fidela

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme