Prezident Obama na poslední tiskovce nechtěl kritizovat Trumpa a obhajoval zmírnění trestu Manningové

Končící prezident USA Barack Obama na své středeční poslední tiskovce se rozhodnul, že nebude kritizovat svého nástupce Donalda Trumpa. Kritizoval však ruského prezidenta Vladimira Putina a obhajoval zmírnění trestu pro Chelsea Manningovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama na poslední tiskové konferenci | Zdroj: Reuters

Hlava státu má právo přezkoumat minulou politiku, musí si ale být vědoma následků, poznamenal Obama. Podle jeho slov postoje budoucího prezidenta budou formovat jeho poradci, proto jsou důležitá nynější slyšení navržených členů nové americké administrativy v Senátu amerického Kongresu.

Na Trumpovu páteční inauguraci se Obama i s manželkou dostaví, ceremoniál ale nehodlá komentovat. Trump je podle něj vítězem voleb, a má tudíž právo na svou vizi, na své hodnoty.

Assange je ochotný vzdát se Spojeným státům výměnou za záruku svých práv

Číst článek

V narážce na Trumpova slova o nuceném vystěhování ilegálních přistěhovalců Obama řekl, že se sice letos hodlá odebrat do ústraní, hovořit ale bude v případě ohrožení demokratických zásad. Například tehdy, pokud budou děti vyrůstající v USA vysídlovány.

Vztahy s Ruskem

Ruské vedení po znovuzvolení Vladimira Putina prezidentem v roce 2012 podněcuje protiamerickou rétoriku, vztahy s USA jsou poškozené, řekl Obama.

Tvrdí, že stál o jadernou smlouvu s Ruskem, Putin ale nechtěl jednat. Prezident vyzval svého nástupce v úřadu, aby v úsilí o jaderné odzbrojení pokračoval. Příští vláda by rovněž podle Obamy měla bránit velkým zemím, aby „znásilňovaly" menší.

Zavedení sankcí proti Rusku po vpádu Moskvy na Ukrajinu je podle Obamy „dobrým příkladem životně důležité role", kterou musí Amerika hrát při obhajobě základních práv po celém světě.

Chelsea Manningová

Obama také obhajoval své rozhodnutí zmírnit trest Chelsea Manningové, která v letech 2009 a 2010 ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks více než 700 000 utajovaných armádních a diplomatických dokumentů.

Maningová prošla tvrdým vězením a rozhodnutí snížit její pětatřicetiletý trest na pětinu není signálem shovívavosti vůči těm, kdo vyzrazují americká státní tajemství, prohlásil prezident.

Prezident Barack Obama na poslední tiskové konferenci | Foto: Reuters

„Jsem velmi spokojen s tím, jak bylo učiněno zadost spravedlnosti," dodal. Původní verdikt byl podle něj neúměrný.

Snížení trestu nemá podle Obamy souvislost se zakladatelem WikiLieaks Julianem Assangem, který nedávno na Twitteru napsal, že bude souhlasit s vydáním do USA, bude-li Manningová na svobodě. „Moc se nestarám o Assangeovy vzkazy," uvedl prezident, jehož mandát skončí tento pátek.

Chválil novináře a vysvětloval některé své kroky

Poslední Obamova tisková konference v Bílém domě se svým průběhem nevymykala obvyklým zvyklostem, prezident hovořil bez sentimentu, odpovědi formuloval rychle a otázky přijímal s respektem. Připustil, že jeho odpovědi bývají poněkud dlouhé, za což ho někteří novináři kritizovali. Svůj zvyk ale neopustil ani tentokrát.

„Spolupráce s vámi práci v této budově prospěla," řekl Obama novinářům. S některými jejich názory nesouhlasil, ale vždy ctil právo na jiný názor. „Nepředpokládá se, že budete pochlebovat, musíte být skeptičtí, klást nepříjemné otázky," prohlásil.

Obama zmírnil trest Chelsea Manningové, ženě stojící za kauzou WikiLeaks

Číst článek

Prezident stručně komentoval některé kroky své vlády, které měly dopad na vývoj mezinárodní situace. Vysvětlil novinářům své nedávné rozhodnutí zastavit automatické udělování azylu Kubáncům, kteří dorazí na území USA. Řekl, že vzhledem k rostoucím kontaktům s Havanou a k otevření turistické výměny tento azylový model ztrácí smysl.

Obsáhleji se vyjádřil k blízkovýchodnímu konfliktu, zejména k Izraelem i americkými republikány kritizovanému faktu, že USA nechaly v Radě bezpečnosti OSN projít rezoluci odsuzující židovské osady na palestinském území. Perspektiva vytvoření dvou států, která podle Obamy jediná může přinést mír na Blízkém východě, se kvůli rozšiřujícím se osadám vzdaluje. Může se stát, že toto řešení bude nemožné. „Bylo důležité vyslat signál, že okamžik (vhodný k tomuto řešení) může minout," zdůraznil Obama.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme