Prezident Obama podpořil stavbu mešity na Manhattanu

Americký prezident Barack Obama se postavil za plán postavit kontroverzní mešitu na Manhattanu. Islámské kulturní centrum a svatostánek mají stát jen kousek od místa, kde bývala dvojčata Světového obchodního centra zničená 11. září 2001. Proti záměru muslimské organizace vystupuje část obyvatel New Yorku a konzervativní politici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Brooklynský most a Manhattan | Foto: Vít Pohanka

„Musíme všichni chápat a respektovat citlivost, která obklopuje dolní Manhattan,“ uvedl mimo jiné prezident Obama. Právě v téhle části New Yorku zemřely při teroristických útocích islámských extremistů tři tisícovky lidí. Barack Obama ale jedním dechem dodal:

„Jako občan a jako prezident si myslím, že muslimové mají právo praktikovat svou víru jako kdokoli jiný,“prohlásil šéf Bílého domu na večeři při příležitosti zahájení posvátného muslimského měsíce Ramadánu.

A to zahrnuje podle amerického prezidenta právo stavět si místa pro bohoslužby a společenské centrum na soukromém pozemku na dolním Manhattanu v souladu s místními zákony a předpisy.

Je to vůbec poprvé, co se prezident Obama ke kontroverzní otázce veřejně vyslovil. Plány na výstavbu mešity odsuzuje část rodin, které při teroristických útocích v září 2001 ztratily nejbližší. Proti se staví i někteří konzervativní politici. Naopak newyorský starosta Michael Bloomberg je pro a podpora prezidenta Obamy je pro něj velmi důležitá.

“Tohle je Amerika a naše oddanost náboženské svobodě musí být neotřesitelná,“ pokračoval prezident Obama.

Publikum složené hlavně z blízkovýchodních diplomatů a zástupců muslimských organizací mu za jeho slova tleskalo. Přinejmenším část americké veřejnosti mu ale za jeho podporu kontroverzní mešity určitě tleskat nebude.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme