Prezident Obama sklízí kritiku. Daňový úřad prý znevýhodnil opoziční neziskové organizace

Americký daňový úřad údajně nápadně důkladně prověřoval nevládní organizace hlásící se k opozičnímu hnutí Tea Party. Vyplývá to ze zprávy inspekce ministerstva financí, která unikla do médií. Prezident Barack Obama označil jednání finančního úřadu za nepřijatelné a nepřípustné, přesto teď čelí ostré kritice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama po dopadení podezřelého Džochara Carnajeva ocenil práci policie

Americký prezident Barack Obama po dopadení podezřelého Džochara Carnajeva ocenil práci policie | Zdroj: ČTK

Ministr spravedlnosti Eric Holder dodal, že jednání úřadu je pobuřující, i když nešlo o nic nezákonného.

Federální daňový úřad se před loňskými prezidentskými volbami zaměřil na neziskové organizace spjaté s republikány. Opravdu důkladně prý prověřil především ty, které jsou kritické vůči vládě, zatímco neziskovým organizacím s vazbami na vládní demokraty takto zvýšenou pozornost nevěnoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák rozebral kauzu kolem amerického daňového úřadu

„Jasně se ukazuje podezření ze zaujatosti a to je něco, co si žádná vláda na světě nechce dovolit a musí takové jednání kritizovat. Ale Obama se ocitá v nemožné situaci, protože na jednu stranu se od toho jednání distancuje, ale tím zároveň říká, že neví o tom, jak se vlastně chovají složky jeho administrativy,“ vysvětluje zahraničně politický komentátor Milan Slezák.

Kritikům se tak dostávají do rukou argumenty, že Obama je slabý prezident. Daňový úřad je sice nezávislý, jako federální orgán by ale neměl jednat v rozporu s prezidentovou vůlí.

Obecně se ovšem předpokládá, že Obama daňovému úřadu takový postup nenařídil a ani o něm nevěděl. Aféra ho totiž politicky oslabuje i před jeho vlastními voliči.

Na hlavu státu navíc v současné době doléhají ještě další dvě pro ni nepříjemné kauzy. Vyšlo najevo, že americké ministerstvo spravedlnosti si tajně vyžádalo záznamy telefonních hovorů jednoho novináře, vrací se také otázka útoku na americký konzulát v Benghází.

„Prezidentu Obamovi hrozí, že v nadcházejících měsících, tak důležitých před dalšími volbami, se bude muset hájit, že o těchto kauzách nevěděl, místo toho, aby tlačil dopředu svou vlastní agendu, která by mu v očích voličů pomohla,“ dodává Slezák.

Milan Slezák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme