Prezident Obama ujistil státy Perského zálivu o pevném spojenectví

Americký prezident Barack Obama slíbil podporu státům Perského zálivu. Američané se podle něj v případě „vnějšího útoku“ zasadí o bezpečnost spojenců v regionu. Obama pozval do Spojených států lídry šesti arabských sunnitských monarchií. Někteří z nich se obávají důsledků chystané dohody s Íránem o zastavení jeho jaderného programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama slíbil podporu státům Perského zálivu | Zdroj: Reuters

Spojené státy jsou podle prezidenta Obamy připravené spolupracovat se státy Perského zálivu v oblasti bezpečnosti a poskytnout jim ochranu v případě „výjimečných událostí“.

Ve společném prohlášení se Washington, Saúdská Arábie, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Spojené arabské Emiráty a Omán zavázaly k užší spolupráci v mnoha oblastech od boje proti terorismu přes protiraketovou obranu a námořní bezpečnost až po kyberbezpečnost.

Barack Obama také ujistil lídry šestice států, že pro ně dohoda o zastavení íránského jaderného programu nepředstavuje hrozbu.

„Od našich arabských partnerů jsem slyšel souhlas s dohodou, která bude komplexní a ověřitelná, která zablokuje cesty k jaderné zbrani. Taková dohoda bude v jejich zájmu, v zájmu regionu i celého světa,“ dodal Obama.

Prezident Barack Obama slíbil podporu státům Perského zálivu | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme