Prezident Obama urazil Polsko zmínkou o ‚polských táborech smrti‘

Barack Obama se dotkl citů Polska. Při předávání nejvyšších civilních vyznamenání, Prezidentské medaile svobody, mluvil o ‚polských táborech smrti‘ za druhé světové války. Polsko proti takovému označení soustavně protestuje a upozorňuje, že šlo o německé vyhlazovací tábory na okupovaném polském území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama na summitu o jaderné bezpečnosti v Soulu | Zdroj: Reuters

Prezident Obama představoval Jana Karského, člena polského odboje proti nacismu. „Propašovali ho do varšavského ghetta a do polského tábora smrti,“ uvedl mimo jiné americký prezident.

Urazil tím Polsko, které se dlouhodobě snaží ne vždy chápajícím Američanům vysvětlit, že vyhlazovací tábory neprovozovali Poláci, ale Němci na jejich okupovaném území.

Bílý dům později vysvětlil, že se prezident Obama přeřekl. „Pro Polsko a všechny naše rodáky je to událost, kterou nemůžeme ignorovat. Nemůžeme akceptovat taková slova, i když je říká náš spojenec,“ oznámil v reakci polský premiér Donald Tusk.

Tusk věří, že se Spojené státy zasadí o to, aby k podobným přeřeknutím už nedocházelo. Prezident Bronislav Komorowski pak poslal do Bílého domu dopis. Jeho obsah ale nebyl zveřejněn.

Petr Vavrouška, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme