Prezident Obama vyzval k zásadní reformě imigračních pravidel

Jedenáct miliónů nelegálních přistěhovalců ve Spojených státech získává reálnou šanci na zisk občanství. Prezident Barack Obama podpořil kompromisní návrh skupiny senátorů z obou stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama přednáší v Las Vegas řeč o změně imigračních pravidel | Zdroj: Reuters

Podle Obamy by ideálním postupem bylo, že by nelegální přistěhovalci po zaplacení pokuty a příslušných daní získali dočasné pracovní povolení a po několika letech i občanství.

Obama vyzval Kongres k urychlené akci. Spojené státy mají podle něj jedinečnou šanci, jak problém s přistěhovalci vyřešit.

„Nastal čas pro zevrubnou reformu imigračních pravidel. Teď je ten pravý čas... Většina Američanů souhlasí s tím, že současný systém už příliš dlouho nefunguje, jak by měl,“ řekl Barack Obama a pokračoval:

Přehrát

00:00 / 00:00

O americké imigrační reformě mluvil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

„Zaměstnavatelé, odbory, prokurátoři i politici z obou stran říkají, že musíme najít lepší způsob, jak přivítat pracovité přistěhovalce, kteří doufají, že tu najdou šanci na lepší život.“

Za jeho vlády deportovaly úřady podstatně víc nelegálních přistěhovalců, než když byl v Bílém domě republikán George Bush. Právě teď žije v Americe 11 milionů nelegálních přistěhovalců.

„Ano porušili sice pravidla, překročili hranici nezákonně, ale musí se s nimi něco dělat, musejí mít naději," je přesvědčen Obama.

Čtvrtinu nových technologických firem v Americe založili v posledních letech imigranti, zdůrazňuje Obama ekonomický přínos přistěhovalců. Pro výzvu k imigrační reformě si vybral Las Vegas v Nevadě, s vysokým procentem hispánských přistěhovalců.

Hispánců už je v Americe víc než Afroameričanů a reformu podporují. Jejich volební hlasy přitom potřebují demokraté i republikáni a začíná to být znát.

S vlastním návrhem imigrační reformy už přišla v pondělí skupina demokratických i republikánských zákonodárců. Možnost kompromisu proto není vyloučená.

Přicházejí z Mexika a Latinské Ameriky

Nejvíce nelegálních přistěhovalců přichází z Mexika, následuje Salvador, Guatemala, Honduras a až daleko za nimi Filipíny a Indie.

Podle deset let starých amerických odhadů žilo v zemi 20 až 30 tisíc Čechů, česká strana odhadovala počet na 10 až 20 tisíc. Od té doby se ale situace výrazně změnila. Čechů razantně ubylo a to ještě předtím, než se zrušila vízová povinnost. Důvodem byl mimo jiné slabý kurz dolaru. Navíc hned po vstupu do Evropské unie se mladým lidem otevřela Velká Británie, Irsko a Švédsko.

Vít Pohanka, Ondřej Himmer, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme