Prezident Obama zmírnil tresty 214 vězňům. 67 z nich bylo odsouzeno na doživotí

Americký prezident Barack Obama ve středu na svém facebookovém profilu oznámil, že zmírnil trest dalším 214 vězňům. Podle Bílého domu jde o největší várku zmírněných trestů v jednom dni za poslední století. Obama už tak za dobu, co je prezidentem, zmírnil 562 trestů, víc než posledních devět amerických prezidentů dohromady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama | Foto: Reuters

„Tohle je země, která věří v druhé šance. Musíme se ujistit, že náš systém trestního práva funguje pro všechny,“ uveřejnil na svém facebookovém profilu Barack Obama spolu se zprávou, že zmírní tresty dalším vězňům.

Celý příspěvek pak uvedl příběhem Shermana Chestera, který mu z vězení poslal dopis. Chester v něm popsal, že v mládí udělal několik špatných rozhodnutí a skončil ve vězení na doživotí.

„Během Shermanova odsouzení nemohl dokonce ani soudce uvěřit, že je vázán zákonem uložit mu trest, který k této trestné činnosti nesedí,“ popsal dál americký prezident.

Podle něj je takový příběh ve Spojených státech běžný, speciálně v případech nenásilných trestných činností spojených s drogami.

„Minulý rok, poté co odseděl více než 20 let ve vězení, jsem Shermanovi zmírnil trest stejně jako dalším, kteří sloužili nespravedlivé a neaktuální tresty,“ uvedl Obama s tím, že se rozhodl zmírnit tresty dalším 214 vězňům a rozhodně není u konce.

Většině odsouzenců vyprší zkrácené tresty 1. prosince. Celkem 67 z nich si odpykává doživotní tresty. Převážná část omilostněných se dostala za mříže kvůli prodeji či snaze o prodej různého množství kokainu, metamfetaminu či dalších drog.

Podle prezidenta Obamy jednotlivé případy mohou zemi nasměrovat lepším směrem, ale nemohou změnit systém trestního práva.

Ve svém příspěvku na sociální síti dále uvedl, že je zapotřebí, aby kongres schválil smysluplnou reformu federálních trestů, která umožní efektivnější využívání dolarů daňových poplatníků k ochraně veřejnosti.

Gesto je součástí Obamovy dlouhodobé snahy o změnu systému trestní spravedlnosti. Soudy podle něj za některé drogové zločiny udělují příliš tvrdé tresty. Jeho snaha má podporu obou stran v Kongresu.

Je však nejisté, jestli se jí podaří prosadit v zákonodárném sboru do lednového konce Obamova mandátu. Kvůli vyhrocené prezidentské kampani silná ochota ke spolupráci mezi demokraty a republikány polevila.

Obama zmírnil tresty už 562 lidem, z toho téměř 200 z nich byly doživotí. Podle informací Bílého domu tak současný americký prezident zmírnil více trestů než předchozích devět prezidentů dohromady. Například George Bush tak učinil u 14 trestů, Bill Clinton u 61, Reagan u 13, Carter u 29, Ford u 22 a Nixon u 60 trestů.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme