Prezident Ouattara se půl roku po volbách ujme svého úřadu

Pobřeží slonoviny se dočká prezidenta. Prezidentský slib by měl dnes složit Alassane Ouattara. Stane se tak skoro půl roku po listopadových prezidentských volbách. V převzetí úřadu mu bránily střety se stoupenci bývalého prezidenta Laurenta Gbagba.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Pobřeží Slonoviny Alassane Ouattara oznamuje zatčení bývalého vůdce Laurena Gbagba

Prezident Pobřeží Slonoviny Alassane Ouattara oznamuje zatčení bývalého vůdce Laurena Gbagba | Zdroj: ČTK

Na ceremoniál dorazí kromě regionálních politiků také francouzský prezident Nicolas Sarkozy a generální tajemník OSN Pan Ki-Mun. Přes velkou mezinárodní podporu ale Ouattaru čeká náročná práce při sjednocování země.

Při násilnostech zemřelo na tisíc civilistů a přes milion lidí prchlo před boji. Tisíce z nich, především zastánci poraženého Gbagba, se kvůli etnickému násilí stále bojí vrátit do svých domovů.

Mezinárodní trestní soud chce prošetřit údajné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, ke kterým během konfliktu došlo. Podezřelí jsou vojáci obou stran. Překonat nedůvěru a obavy obyvatel z budoucnosti tak budou první úkoly Ouattary v úřadu.

Igor Maňour, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme