Prezident Pavel je v Jordánsku, čeká ho jednání s králem. Dovezl také pomoc pro Gazu

Český prezident Petr Pavel v pondělí večer přistál v jordánském Ammánu, kde bude v dalších dnech jednat mimo jiné s králem Abdalláhem II. Vládním letounem přivezl také humanitární pomoc v podobě jedné tuny kojeneckého mléka v prášku, kterou jordánská strana následně distribuuje civilistům v Pásmu Gazy.

Ammán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel na konferenci reVize Česka

V úterý prezident navštíví v Jordánsku dvě nemocnice | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

S jordánským králem si Pavel telefonoval zhruba před měsícem, hovořili tehdy o možném vývoji situace na Blízkém východě či o možnostech humanitární pomoci civilistům v Gaze. Abdalláh II. pozval českou hlavu státu do své země už loni na podzim.

Prezident Pavel byl po nehodě propuštěn z nemocnice. Zranil se při jízdě na motorce

Číst článek

Izrael zahájil válku v Pásmu Gazy v reakci na přeshraniční útok Hamásu ze 7. října, při němž zahynulo přibližně 1200 lidí, převážně civilistů, a 250 dalších bylo zajato jako rukojmí. Počet Palestinců, kteří od začátku války přišli při izraelské ofenzivě o život, překročil podle ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem 36 000.

V úterý prezident navštíví v Jordánsku dvě nemocnice. V jedné z nich se mimo jiné setká s týmem českých oftalmologů z pražské Ústřední vojenské nemocnice, kteří v zemi působí v rámci zdravotnického programu MEDEVAC. Navštíví také vojenský podnik Jordan Design and Development Bureau, s nímž spolupracuje česká firma TATRA Trucks.

Program MEDEVAC je v Jordánsku aktivní od roku 2013, kdy začala válka v Sýrii a s ní spojená uprchlická krize. Od roku 2015 se v rámci programu uskutečnilo 61 misí, během nichž lékaři poskytli odbornou péči zhruba 3500 pacientům. Čeští lékaři provedli téměř 4000 operací.

Ve středu pak českou hlavu státu čeká série jednání s nejvyššími politickými představiteli. Kromě krále Abdalláha II. a korunního prince Husajna jej přivítá také například premiér Bišer Chasávna či předsedové Senátu Fajsal Fáiz a Poslanecké sněmovny Ahmad Safádí.

Prezidenta do Jordánska doprovodila i nevelká podnikatelská a akademická delegace pod záštitou Hospodářské komory. Mise se zaměřuje zejména na zdravotnictví a obranný průmysl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme