Prezident Peres varoval před odklonem Izraele od demokracie

Izraelský prezident Šimon Peres varoval před odklonem židovského státu od demokracie. Vyslovil se tak v souvislosti se čtyřmi zákony, které v těchto dnech z podnětu nacionalistické pravice schvaluje parlament. Dva zákony mají výrazně zasáhnout do vedení justice. Další dva mají omezit zahraniční financování nevládních organizací, které v Izraeli dohlížejí na dodržování lidských práv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský prezident Šimon Peres v sobotu pozdě večer omdlel na veřejné akci v Tel Avivu.

Izraelský prezident Šimon Peres v sobotu pozdě večer omdlel na veřejné akci v Tel Avivu. | Foto: Miroslav Zimmer

Peres prohlásil, že nevidí nic špatného na tom, když chce tyto skupiny někdo podporovat. Izraelská vláda prý má lidem sloužit, a ne je ovládat.

Vládní zákon míří na ty skupiny, které přijímají dary od cizích vlád nebo třeba od Evropské unie. Mezi postiženými mají být organizace jako Becelem nebo Rabíni za lidská práva, které se snaží bránit v šikanování Palestinců na okupovaných územích.

Návrhy zákonů prosazují židovští nacionalisté, i mezi nimi jsou ale odpůrci takového postupu. Například ministr Benny Begin varoval, že podobné zákony používá k umlčování kritiků například Zimbabwe nebo Uzbekistán.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme