Porošenko nechce prodlužovat měsíční výjimečný stav, který byl vyhlášen kvůli Kerčské krizi

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v neděli oznámil, že nemá v plánu prodloužit válečný stav v zemi, ledaže by došlo k rozsáhlému útoku ze strany Ruska. Informovala o tom agentura Reuters. Válečný stav byl vyhlášen na měsíc v deseti oblastech země poté, co Rusové 25. listopadu v Kerčském průlivu ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Zdroj: Reuters

Ruské speciální jednotky zadržely v Černém moři tři ukrajinské lodě koncem listopadu. Ruské lodě odmítly ukrajinský remorkér a dva dělové čluny vpustit průlivem do Azovského moře.

‚Hrubé porušení mezinárodního práva.‘ Senátoři odsoudili zadržení ukrajinských lodí Ruskem

Číst článek

Ukrajinská plavidla se proto vracela do přístavu Oděsa. Ruské námořnictvo k zastavení ukrajinských plavidel použilo zbraně a zranění utrpěli tři ukrajinští námořníci.

Porošenko se na nedělní tiskové konferenci v Kyjevě vyjádřil rovněž i ke zřízení protikorupčního soudu požadovaného Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Speciální soud by podle něj měl být zřízen do února příštího roku. „Vytvoření protikorupčního soudu se chýlí ke konci. Doufám, že vznikne do února,“ citovala ukrajinského prezidenta agentura Unian.

Zřízení soudu je jednou z podmínek pro vyplacení dalších peněz ze záchranného programu MMF. Ukrajinská centrální banka již dříve varovala, že prodlevy v záchranném programu představují riziko pro hospodářskou stabilitu Ukrajiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme