Prezident Putin navštívil zaplavenou oblast v Krasnodarském kraji

Počet obětí povodní na jihozápadě Ruska stoupá. Ničivé záplavy nepřežilo nejméně 170 lidí. Mnoho lidí se stále pohřešuje. Oblast navštívil i prezident Vladimir Putin, setkal se i se záchranáři. Jde o jednu z největších tragédií v celé historii regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy po deštích v oblasti Černého moře postihly i město Novoukrajinsk | Zdroj: Reuters

Prudké lijáky překvapily lidi ve spánku, tisíce jich jsou bez střechy nad hlavou. Lide umírali utonutím nebo podlehli zraněním, která jim způsobily různé předměty unášené silným proudem.

Existují spekulace, že kdyby ruské úřady nezaspaly, mohlo být mrtvých mnohem méně. Prokuratura už zahájila v této věci vyšetřování trestného činu zapříčinění smrti z nedbalosti.

„Místní obyvatelé si skutečně stěžovali, že je nikdo nevaroval a že celou noc byli odkázáni sami na sebe. První záchranáři prý dorazili až ráno a na spoustu míst ještě mnohem později,“ popisuje situaci z místa zpravodaj České televize Pavel Vondra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povodních v Krasnodarském kraji mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj České televize Pavel Vondra

V průběhu dne pak začalo v postižené oblasti působit na 1 500 záchranářů a další údajně přibývají.

Ministerstvo pro mimořádné situace vydalo informaci, že postižených je 26,5 tisíc lidí, žijících v 5 tisících domech. Část z nich přežívá v evakuačních centrech, která vznikla v postižené oblasti.

Centra navštívila ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcová, která zjišťuje, zda jsou adekvátně zabezpečena před hrozbou rozšíření nakažlivých chorob. Podle vicepremiéra Dmitrije Rogozina na místě probíhá v obavách z šíření infekčních chorob masová vakcinace obyvatelstva.

V pondělí by lidé měli začít dostávat prvotní finanční pomoc. „Mluvilo se o tom, že to bude od 50 do 100 tisíce rublů. Samozřejmě je to jen částečná kompenzace za ztrátu majetku, protože lidé přišli ve svých domech o všechno,“ říká Pavel Vondra. Rodina, která přišla při povodních o blízké, by měla dostat z federálního rozpočtu i z rozpočtu krasnodarského kraje po milionu rublů.

Následky katastrofy trvají dál i přes počínající úklidové práce. V oblasti jsou přerušeny dodávky elektřiny, pitné vody a plynu. Nefunguje ani telefonické spojení či zásobování.

Přehrada není na vině

Prezident Putin si prohlédl rozsah škod z vrtulníku. Zajímal se, zda je pravdivá spekulace, že záplavy způsobilo vypuštění přehrady, která se nachází v horách nad Krymskem. Gubernátor ho údajně ujistil, že není ani technicky možné vypustit z přehrady veškerou vodu.

„Je to přehrada z přelomu 50. a 60. let, kde nejsou prvky regulace. Není upouštění zezdola, jenom takzvaný horní povodňový odtok, kudy voda automaticky odtéká při zvýšení hladiny,“ vysvětluje Pavel Vondra.

Za 24 hodin spadlo v Krasnodarském kraji tolik srážek, kolik normálně za měsíc. Voda prý stoupala neuvěřitelně rychle a má místy až sedm metrů.

Energetici kvůli bezpečnosti odřízli velké oblasti od proudu. Nejhorší situace ve městě Krymsko.

Policie se bojí rabování a povolává posily.


Zvětšit mapu

Jana Petrová, Silvie Třeslínová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme