Prezident separatistické Abcházie vyvázl z pokusu o atentát

Abcházský prezident Alexandr Ankvab dnes ráno přežil pokus o atentát. Prezidentovo auto začali ostřelovat neznámí ozbrojenci ve chvíli, kdy jel do úřadu. Atentát nepřežili dva prezidentovi tělesní strážci, sám Ankvab údajně vyvázl nezraněn.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abcházský prezident Alexandr Ankvab

Abcházský prezident Alexandr Ankvab | Zdroj: ČTK

K útoku došlo v okolí města Gudauta, kde je ruská vojenská základna. Před prezidentským konvojem nejdřív vybuchla nastražená nálož a vzápětí následovala palba z kulometu a granátometu. Pachatelé zřejmě uprchli do hor.

Podle ruských médií šlo v pořadí už o šestý pokus o atentát na Ankvaba. Ani jeden dosud nebyl objasněn.

Abcházie, stejně jako Jižní Osetie, vyhlásila nezávislost po rusko-gruzínské válce v srpnu 2008. Její samostatnost zatím uznala kromě Ruska jen Nikaragua, Venezuela a malé tichomořské státy Vanuatu, Nauru a Tuvalu.

Moskva má v Abcházii, která leží jen pár kilometrů od budoucího dějiště olympiády Soči, rozmístěno několik tisíc vojáků. Významně dotuje také rozpočet samozvané republiky o 200 tisících obyvatelích. Gruzie stále považuje Abcházii za součást svého teritoria.

Igor Maňour, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme