Svět už má s obžalovanými prezidenty zkušenosti. Odsouzeni byli Kacav, Sarkozy nebo Wulff

Když je ve Spojených státech podezřelý obžalován znamená to, že má velká porota dostatek důkazů pro obvinění z trestného činu a že státní zástupce může pokračovat v případu. Ačkoliv je Donald Trump prvním obžalovaným exprezidentem USA, svět už podobné případy řešil. Někdy k odsouzení pomohly hromadné protesty veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump neprosadil mimo jiné v Kongresu zrušení a nahrazení zdravotní reformy známé jako Obamacare, kvůli otázkám kolem financování je nejasný také osud výstavby zdi na hranicích s Mexikem.

Nejméně v 76 zemích světa byly uvězněny nebo trestně stíhány hlavy státu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Vyšetřování bývalých hlav státu není žádnou vzácností. Nejméně v 76 zemích, včetně demokratických států, byli prezidenti uvězněni nebo trestně stíháni. Od roku 1980 jde tedy téměř o polovinu zemí světa – a v některých navíc proběhly převraty nebo impeachmenty.

Stejně jako Trumpovi, i bývalému francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu byla po jeho odchodu z úřadu provedena domovní prohlídka. V září 2021 byl shledán vinným z korupce a obchodování s vlivem. Dostal roční trest vězení, který si ale mohl odpykat doma. Odsouzen byl v roce 2011 další francouzský prezident Jacque Chirac.

Současný brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva se po funkčním období v letech 2000-2007 znovu ujal úřadu letos v lednu, přestože byl v červenci 2017 odsouzen za korupci. Z vězení byl propuštěn v listopadu 2019 po rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého byly soudcovy verdikty předpojaté. Vzniklo i celosvětové Hnutí za osvobození Luly.

Bývalý ukrajinský prezident Janukovyč je obviněn z vlastizrady. Ukrajina na něj vydala zatykač

Číst článek

Vlastizrada i sexuální obtěžování

Izraelský prezident Moše Kacav byl v roce 2007 po obvinění ze sexuálního obtěžování a znásilnění tří zaměstnankyň prezidentského úřadu a ministerstva cestovního ruchu odsouzen na sedm let vězení. Po pěti letech došlo k jeho předčasnému propuštění.

Christian Wulff byl prvním prezidentem v německé historii, který pod nátlakem veřejnosti, opozice i části vlády rezignoval. Jeho odstoupení předcházely četné kauzy, dostihlo ho podezření ze zneužívání funkce a vazby na vlivné podnikatele. Demisi oznámil v přímém televizním přenosu.

Na bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče byl loni v květnu vydán zatykač. V nepřítomnosti byl také obviněn z vlastizrady. Janukovyč uprchl po hromadných protestech v roce 2014 z Ukrajiny do Ruska. Podle ukrajinské generální prokuratury přispěl Janukovyč k obsazení a anexi Krymu ruskými vojsky.

V Jižní Koreji byla bývalá prezidentka Pak Kun-hje odsouzena na 24 let za korupční skandál a prozrazování obsahu důležitých státních dokumentů. Jejímu obvinění přispěly masivní demonstrace v zemi. Poté, co si odpykala pět let, dostala v roce 2021 milost.

ale Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme