Prezident USA Barack Obama podpořil nezávislý palestinský stát

Izraelci a Palestinci se musejí naučit žít bok po boku ve dvou nezávislých státech. Při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem to uvedl americký prezident Barack Obama. Washingtonská schůzka byla prvním Obamovým pokusem o obnovení blízkovýchodního mírového procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Barack Obama | Zdroj: ČTK

Řešením blízkovýchodního konfliktu je podle Baracka Obamy existence dvou nezávislých států, ve kterých budou žít v míru bok po boku Palestinci a Izraelci. "Je to v zájmu nejenom Palestinců, ale také Izraelců, Spojených států a celé mezinárodní komunity," řekl americký prezident.

Jenže existenci palestinského státu zatím izraelský premiér nepřipouští. Benjamin Netanjahu sice mluví o tom, že Izraelci chtějí žít v míru s Palestinci, kteří si budou sami vládnout, ale neříká přitom, že by měli mít vlastní stát.

"Chci okamžitě začít mírová jednání s Palestinci," ujistil izraelský premiér. Podle izraelských i amerických médií je ale patrné, že první schůzka prezidenta Obamy s Benjaminem Netanjahuem nepřinesla zásadní průlom.

Šéf Bílého domu vyzval Izraelce, aby přestali budovat osady na palestinských územích západně od Jordánu. K tomu je podle něj koneckonců zavazuje mírový plán z roku 2003.

Jenže právě v den prvního jednání premiéra Netanjahua s prezidentem Obamou začali Izraelci prodávat parcely v jedné nové osadě. Tím dali najevo, že své plány nehodlají jen tak měnit.

Oba státníci se podle očekávání shodli v tom, že se Írán nesmí stát jadernou mocností. Barack Obama Teheránu nabídl po nástupu k moci dialog.

Po schůzce s Benjaminem Netanjahuem nechtěl ale americký prezident stanovit žádný pevný termín, dokdy by Íránci měli nabídku využít. Zmínil se jen, že doufá v pokrok do konce roku.

Na příští týden má americký prezident v plánu jednání o blízkovýchodním mírovém procesu s egyptskými a palestinskými představiteli.

Vít Pohanka, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme