Prezident USA Bush se naposled ve funkci setkal s ruským protějškem

Americký prezident George Bush se loučí s kolegy. Stranou jednání Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří se v peruánském hlavním městě Limě naposledy ve funkci setkal s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti USA a Ruska George Bush a Dmitrij Medveděv na schůzce v Limě | Foto: AFP

Na něčem jsme se shodli, na něčem jsme se nedohodli, shrnul lapidárně končící americký prezident George Bush po poslední schůzce s Dmitrijem Medveděvem svůj vztah s ním i s jeho předchůdcem Vladimirem Putinem. Poslední Bushovo setkání s šéfem Kremlu se podle všeho neslo v duchu zdvořilostních díků za spolupráci.

Americko-ruské vztahy ale nebyly už dlouho tak špatné, jako nyní. Nově asertivní Rusko se nemíní smířit s plánem Spojených států vybudovat raketovou základnu v Polsku a související protiraketový radar v Česku. Američané jsou zase odhodlaní dál pomáhat Gruzii proti mocnému sousedovi.

Bushův nástupce v Bílém domě Barack Obama už před volbami uvedl, že vztahy k Rusku považuje za jeden z nejožehavějších zahraničněpolitických problémů, které bude muset řešit.

Vít Pohanka, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme