Prezident USA Obama zruší omezení výzkumu kmenových buněk

Prezident USA Barack Obama má dnes zrušit zákaz financování amerického výzkumu kmenových buněk. Omezení, které zavedl pod vlivem křesťanské pravice bývalý prezident George Bush, znemožňuje využití federálních fondů na tyto účely.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kmenové buňky

Kmenové buňky | Foto: www.orionbiosolutions.com

Barack Obama tak plní další předvolební slib. O tom, že zruší zákaz federálního financování výzkumu a využití buněk z lidských embryí při léčbě, mluvil ve své volební kampani.

Podle Obamových poradců dnes prezident oznámí, že omezení ruší a požádá Národní institut zdraví, aby do čtyř měsíců přišel s návrhem nových pravidel pro tento druh výzkumu.

Politika prezidenta Bushe vedla podle některých odborníků k tomu, že Spojené státy zaostávaly v této sféře za jinými zeměmi.

Kritikové považují výzkum kmenových buněk za ničení lidského života, protože při něm umírají lidská embrya. Zastánci naopak upozorňují, že by vybrané zárodky zanikly tak jako tak a že metoda může vést k léčbě například Parkinsonovy choroby.

Přečtěte si také:
Čeští vědci odhalili, proč se nedaří klonování zvířat a lidských embryí
Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získala trojice vědců za úpravy genů
Prezident Bush znovu vetoval výzkum kmenových buněk z lidských embryí
Vědci našli alternativní cestu k získávání kmenových buněk
Vědci objevili náhradu za embryonální kmenové buňky

Souhlasíte s využíváním kmenových buněk z lidských embryí pro lékařské účely? Hlasujte v naší anketě!

Vít Pohanka, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme