Putin se setkal se svými poraženými soupeři. Sobčaková mu předala seznam politických vězňů

Prezidentská kandidátka za ruské liberální hnutí Občanská iniciativa Xenija Sobčaková v pondělí při setkání v Kremlu předala prezidentu Vladimiru Putinovi seznam 16 osob, které jsou podle ní v Rusku vězněny z politických důvodů. Novinářům to řekl další účastník schůzky Boris Titov, který ve volbách kandidoval za konzervativní Stranu růstu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská kandidátka za ruské liberální hnutí Občanská iniciativa Xenija Sobčaková v pondělí při setkání v Kremlu předala prezidentu Vladimiru Putinovi seznam 16 osob, které jsou podle ní v Rusku vězněny z politických důvodů. | Zdroj: Reuters

Putin se v Kremlu setkal se sedmi svými soupeři, které v neděli ve volbách porazil. Sobčaková už před volbami oznámila, že hodlá Putinovi seznam předat se žádostí, aby se Kreml osudem politických vězňů zabýval. O osobách uvedených v seznamu ruská média neinformovala.

Svůj seznam prezidentovi předal i Titov. Jsou v něm prý čtyři ruští podnikatelé žijící v zahraničí, kteří jsou v Rusku trestně stíháni. Putin podle Titova informaci obou prezidentských kandidátů vyslechl. „Určitě to posoudíme a rozhodneme,“ tlumočil Titov Putinova slova.

'Nedopustit válku'

Obsáhle na dvouhodinovém setkání s Putinem hovořil další neúspěšný kandidát, šéf liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij. Novinářům po schůzce řekl, že Putina upozornil na nutnost zásadních reforem v hospodářství a vnitřní i zahraniční politice. „Především je nutná normalizace vztahů s Ukrajinou a stažení vojsk ze Sýrie. Jsou zapotřebí hluboké ekonomické reformy, je třeba zastavit závody ve zbrojení a nedopustit válku,“ řekl prý Javlinskij hlavě státu.

ONLINE: Putina volili tři ze čtyř hlasujících Rusů. 'Snížíme výdaje na obranu,' přislíbil vládce Kremlu

Číst článek

Předseda strany Jabloko rovněž Putina upozornil na osud Ojuba Titijeva, šéfa čečenské odbočky organizace na ochranu lidských práv Memorial. Titijev byl letos v lednu zatčen kvůli údajnému držení drog, které mu podle jeho obhájce podstrčila policie. K jeho propuštění v únoru vyzval Evropský parlament.

Nacionalistický předák Vladimir Žirinovskij na schůzce podle agentury TASS Putinovi navrhl změnu politického systému země. V čele Ruska by prý měla být třicetičlenná státní rada složená z nejlepších poslanců, ministrů a gubernátorů. Její předseda by zároveň plnil funkci prezidenta. "Volby prezidenta by tak odpadly a parlament by měl víc pravomocí," informoval Žirinovskij o své iniciativě novináře. Putin prý na návrh nereagoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme