Prezident Zeman podepíše euroval při Barrosově návštěvě Prahy

Prezident Miloš Zeman podepíše doplněk lisabonské smlouvy umožňující vznik nového záchranného fondu eurozóny. Oznámil to po jednání vlády, kterého se jako hlava státu účastnil vůbec poprvé. Svůj podpis hodlá Zeman k takzvanému eurovalu připojit při návštěvě šéfa Evropské komise Josého Barrosa v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman s premiérem Petrem Nečasem po jednání vlády | Zdroj: ČTK

„Při příležitosti návštěvy pana Barrosa tento euroval podepíši a předpokládám, že ho bude kontrasignovat pan premiér, který se s panem Barrosem rovněž setká,“ uvedl Zeman.

Předseda Evropské komise José Barroso by měl podle zatím neoficiálních informací dorazit do Prahy 2. dubna.

Česku před zavedením eura nevzniknou kvůli souhlasu s fondem žádné finanční závazky. Pokud by Česká republika byla členem eurozóny, musela by během 12 let vložit do fondu 40 miliard korun. Ručit by musela okamžitě za půjčky ve výši 250 miliard korun. Tato částka by se po 12 letech v eurozóně navýšila na 310 miliard korun.

Miloš Zeman už dříve prohlásil, že podpis eurovalu vnímá především jako symbolickou věc.

Evropský stabilizační mechanismus se totiž týká jen zemí platících eurem a podle Zemanova odhadu se Česko k jednotné evropské měně připojí nejdříve až za pět let.

Jeho předchůdce Václav Klaus měl dokument za „zrůdnou a absurdní věc“ a odmítl ho podepsat, přestože jej schválil český parlament.

Česko je kvůli chybějícímu prezidentskému podpisu poslední zemí Evropské, která ratifikaci eurovalu zatím nedokončila. Na samotnou činnost fondu, který už od loňského podzimu funguje, to ale nemá vliv.

Martin Hromádka, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme