Prezident Zeman se v Moskvě setkal s válečnými veterány. Oceňují, že přijel

Prezident Miloš Zeman dorazil do Moskvy na oslavy 70. výročí vítězství nad fašismem. Společně s prezidentem do ruské metropole přiletěli i čeští veteráni druhé světové války, kteří se setkali s ruskými osvoboditeli Československa. Hlava státu se v Moskvě setká také s Vladimirem Putinem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman se na ambasádě v Moskvě setkal s válečnými veterány

Miloš Zeman se na ambasádě v Moskvě setkal s válečnými veterány | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Do Prahy jsme přijeli 9. května z Berlína. Tři noci jsme nespali, byli jsme součástí tankové brigády maršála Rybalkova," vzpomíná Nikolaj Petrovič Pčelkin.

„Všichni křičeli Nazdar Beneš, nazdar Stalin, nazdar lid,“ popisuje svůj příjezd do Prahy spojařka Rudé armády paní Borzilová.

Dnes je jí 92 let a kromě šeříků jí v paměti dodnes zůstaly pražské ulice, otevřená okna, mávající děti a přijetí, jakého se rudoarmějcům nedostalo ani doma v Sovětském svazu.

Paní Borzilová má ještě jeden důvod k dobrým vzpomínkám na Prahu. Právě tam si vzala 11. května kapitána Borzilova a z Prahy má také svatební fotografie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman se v Moskvě setkal se sovětskými válečnými veterány, kteří osvobozovali Československo

Semjon Jakovljevič Ljuljko přijel z Berlína do Prahy jako příslušník třetí tankové armády maršála Pavla Semjonoviče Rybalka. Jeho vojsko postupovalo od Mělníka, kde ještě narazilo na německý odpor.

„Jako poslední padl za Mělník 12. května jeden z našich vojáků. Byl jsem na jeho hrobě před 20 lety, když jsme slavili 50 let od konce války a musím říci, že jste chlapíci, jak pěkně se o naše hroby staráte,“ říká Ljuljko.

S válečnými veterány se setkal prezident Miloš Zeman a poděkoval jim. Ruští veteráni oceňují, že český prezident do Moskvy v den velkého výročí přijel.

„Váš prezident si nenechá nic líbit a od nikoho nic nařizovat. To je správné. Naše vztahy mohly být skvělé, nebýt 68. roku. To jsme provedli obrovskou hloupost. Jak jsme vám to jen mohli udělat,“ vysvětluje pan Semjon Jakovlevič.

„Já jsem sem přijel, abych se poklonil těm 20 milionům mrtvých, kteří samozřejmě neosvobozovali jenom Československo, oni totiž osvobozovali především sami sebe,“ řekl Zeman.

Naše úcta podle prezidenta patří nejen vojákům, ale všem 20 milionům sovětských obětí druhé světové války.

Miloš Zeman se dnes setká i s Vladimirem Putinem, s kterým by měl mluvit na zhruba hodinové schůzce o ekonomice, případně o situaci na Ukrajině.

Miloš Zeman se na ambasádě v Moskvě setkal s válečnými veterány | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme