Prezident Zeman v New Yorku poobědval s Ivanou Trumpovou a podpořil kandidaturu Šlechtové do orgánu OSN

Obědem v New Yorku s bývalou manželkou nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa, českou rodačkou Ivanou Trumpovou, zahájil v pondělí prezident Miloš Zeman svou pracovní návštěvu Spojených států. Při setkání se hovořilo mimo jiné o migraci a aktuální politické situaci v USA, sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Ivana Trumpová | Foto: Filip Jandourek, Christopher Peterson | Zdroj: CC BY-SA 3.0

Trumpová do hotelu The Plaza, kde se Zeman během svého pobytu v New Yorku ubytoval, dorazila několik minut před polednem (18:00 SELČ). S českým prezidentem strávila asi půldruhé hodiny a k obědu měli například grilované kuře. Zeman dal Trumpové jako dárek zlatý přívěsek v podobě čtyřlístku.

Šlechtová do OSN?

Miloš Zeman při jednání s šéfem Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem podpořil kandidaturu ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové do čela Programu OSN pro lidská sídla do funkce výkonné ředitelky. Orgán je podporuje udržitelný rozvoj lidských sídel a posiluje partnerství mezi vládami a občanskou společností.

„Během oběda pan prezident s paní Ivanou Trumpovou debatoval o problému migrace a aktuální politické situaci v USA po zvolení Donalda Trumpa prezidentem,“ uvedl Ovčáček. Dodal, že Zeman informoval Trumpovou o tématech, o kterých bude hovořit ve svém úterním projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.

„Paní Ivana Trumpová vzpomněla nedávné setkání na Hradě a uvedla, že do České republiky se vždy velmi ráda vrací,“ uvedl mluvčí. Trump své bývalé ženě nabídl, aby se stala americkou velvyslankyní v Praze. Ta to pro časovou náročnost této funkce odmítla, což Zeman, který si ji jako na tomto postu přál, kritizoval.

Zeman se v pondělí setká také s předsedou 72. zasedání Valného shromáždění OSN, slovenským ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem, a s náměstkem generálního tajemníka OSN a vedoucím Protiteroristického úřadu OSN Vladimirem Voronkovem z Ruska. Večer newyorského času (v noci na úterý SELČ) převezme český prezident ocenění od amerického židovského fondu GJCF za podporu Izraele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme