Prezidentem Peru se stane nejspíš kandidát levice Humala

Novým prezidentem jihoamerického Peru bude zřejmě socialistický kandidát Ollanta Humala. Ten porazil těsně ve druhém a rozhodujícím kole voleb o 2,7 procenta po sečtení většiny hlasů konzervativní rivalku Keiko Fujimoriovou. Země na pomezí Andských velehor a pralesní Amazonie se tak jako další latinskoamerický stát zřejmě posune k levicovější politice. Humala sliboval v kampani větší roli státu v ekonomice i přerozdělování bohatství ve prospěch chudé většiny populace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ollanta Humala slavil vítězství ve víkendových prezidentských volbách | Zdroj: Reuters

Chudí Peruánci budou mít užitek z nerostného bohatství země i z jejího úchvatného ekonomického růstu - slíbil Ollanta Humala ve vítězném projevu.

Reakcí burzy v Limě na jeho triumf byl naopak výrazný propad hodnoty akcií, zjevně kvůli obavám z protitržní politiky nadcházející vlády.

Ollanta Humala v devadesátých letech bojoval coby armádní kapitán proti organizaci Světlá stezka. V roce 2000 se pak podílel na politickém konci dnes vězněného otce poražené kandidátky z těchto voleb - Alberta Fujimoriho.

Kritici ale obviňují z podílu na zločinech z doby boje proti teroristům i nadcházejícího prezidenta. A varují předtím, že chce zestátňovat hospodářství po vzoru Huga Cháveze. Humala ale podle vlastních slov vzhlíží spíš k umírněné brazilské levici.

Jan Prokeš, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme