Prezidentem Rwandy bude potřetí Paul Kagame. Zemi vládne už sedmnáct let

Prezidentské volby ve Rwandě potřetí za sebou vyhrál Paul Kagame. Volební komise oznámila, že podle dosavadních neúplných výsledků získal 98 procent hlasů. Kagame je hlavou afrického státu od roku 2000. Klíčové vládní funkce zastává od roku 1994, kdy jeho Rwandská vlastenecká fronta zarazila genocidu Tutsiů.

Kigali Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rwandský prezident Paul Kagame během voleb

Rwandský prezident Paul Kagame během voleb | Zdroj: Reuters

Staronový rwandský prezident Paul Kagame měl po sečtení 80 procent hlasů ve volebním klání drtivou převahu nad dvěma protikandidáty. Podle volební komise získal 98 procent hlasů, a zajistil si tak dalších sedm let v čele Rwandy.

K urnám podle komise dorazilo 80 procent z 6,9 milionu registrovaných voličů. Výsledky jsou podobné jako před sedmi lety, kdy Kagame získal 93 procent hlasů. „Ve Rwandě nejsou volby, jen korunovace," uvedl Robert Mugabe, jeden z mála novinářů, který se nebojí dění v zemi otevřeně kritizovat.

Kagame dosáhl před dvěma lety pomocí referenda změn v ústavě, díky nimž si úřad teoreticky pojistil až do roku 2034. Po nynějším sedmiletém mandátu by hypoteticky mohl absolvovat ještě dva pětileté.

Kdo je Paul Kagame?

Devětapadesátiletý Kagame byl už jako tříletý chlapec, ještě v rámci belgické správy, konfrontován s etnickou nenávistí mezi Tutsii a Hutuy. Jeho rodiče museli uprchnout do sousední Ugandy.

Mučení, znásilňování a vraždění. Od konce genocidy ve Rwandě uplynulo 20 let

Číst článek

Po absolvování Makererské univerzity v Kampale nastoupil k armádě. V 80. letech sloužil jako šéf rozvědky v povstalecké armádě ugandského vůdce Yoweriho Museveniho, který v roce 1986 svrhl vojenskou vládu Miltona Oboteho. Už v následujícím roce ale Kagame byl při zakládání Rwandské vlastenecké fronty.

Když v říjnu 1990 vlastenecká fronta vtrhla do Rwandy s cílem odstranit údajně zkorumpovaný hutuský režim prezidenta Juvénala Habyarimany, byl Kagame zrovna na vojenské stáži v americkém Kansasu. Ihned se vrátil a po smrti tehdejšího vůdce Rwandské vlastenecké fronty se chopil velení.

V červenci 1994 ukončila Rwandská vlastenecká fronta genocidu. Během sto dní bylo vyvražděno 800 tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů. A právě Kagame měl na ukončení vraždění lví podíl. Na motivy této události vznikl o deset let později film Hotel Rwanda.

Prezidentem se stal Hutu Bizimungu a tehdy 37letý Kagame usedl do křesla viceprezidenta a ministra obrany. Od té doby ale podle pozorovatelů tahal Kagame za všechny mocenské nitky v zemi.

Vojenský génius a vynikající stratég

První muž Rwandy bývá označován za vojenského génia a vynikajícího stratéga. A získal si chválu mezinárodní komunity za rychlé a mírumilovné hospodářské oživení tohoto středoafrického státu. Zrušil také občanské průkazy rozlišující Hutuy a Tutsie a tvrdí, že on sám je Rwanďan, ne Tutsi.

O prezidentský post se ve Rwandě ucházeli celkem tři kandidáti. Zvítězil současný prezident Paul Kagame | Zdroj: Reuters

Kritikové mu ovšem připisují porušování lidských práv, omezování nezávislých médií a potlačování politické opozice. Nasvědčují tomu i stížnosti zbývajících dvou kandidátů, kteří se letos ucházeli o prezidentský úřad. Frank Habineza z Demokratické strany zelených a nezávislý Philippe Mpayimana tvrdí, že některé místní úřady jejich kampaň hatily a jejich příznivci byli zastrašováni.

Nemohli například vyvěšovat volební plakáty ve veřejných budovách, například ve školách a nemocnicích. „Bylo nám řečeno, že nemůžeme dávat volební plakáty tam, kam je umístila Kagameho Rwandská vlastenecká fronta, ale oni je měli prostě všude," řekl AFP.

Ačkoli je to poprvé po 23 letech, co v prezidentských volbách mohla kandidáta postavit jediná povolená opoziční strana, pozorovatelé označují dva protikandidáty za divadélko pro mezinárodní komunitu, napsala AFP. Za poslední dvě dekády bylo zavražděno, nebo zmizelo osm rwandských novinářů, jedenáct jich skončilo ve vězení a 33 dalších ze země uteklo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme