Prezidentem Senegalu chce být hudební hvězda Youssou N'Dour

Senegalská hudební hvězda Youssou N'Dour se bude v únorových volbách ucházet o prezidentský úřad. Světově známý zpěvák a muzikant, který propojil tradiční senegalskou hudbu s jazzem, hip hopem a salsou, bude v hlasování zřejmě nejvážnějším soupeřem dosavadní hlavy státu. Abdoulaye Wade stojí v čele Senegalu jedenáct let a v poslední době čelí doma sílící kritice za prosazovanou politiku i snahu udržet moc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senegal 5 | Foto: Miroslav Bobek, Khalil Baalbaki

Pětaosmdesátiletý státník loni pobouřil návrhem na úpravu ústavy ve prospěch znovuzvolení a následnictví syna Karima. Wadeho odpůrci zpochybňují už jeho samotnou kandidaturu kvůli limitu na počet znovuzvolení.

Čtrnáctimilionový Senegal pořád platí v západní Africe za ostrov demokracie, který jako jediný v regionu nezažil vojenský puč. Stabilitou v poslední době otřásly sociální protesty kvůli výpadkům energie i celkové bídě lidí, která kontrastuje s velkolepými vládními investicemi.

Interpret hitu Seven seconds se hlásí do služeb státu coby spasitel, který sice nemá formální vzdělání, ale své kompetence už prý prokázal mnohokrát. Jeho rychlý obrat od podpory prezidenta k jeho zatracování nicméně působí lehce účelově.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme