Prezidenti pro visegrádskou spolupráci i v unii

V Budapešti skončila schůzka hlav států tzv. visegrádské čtyřky. Prezidenti Polska, Slovenska, Česka a Maďarska se shodli na tom, že spolupráci tohoto regionálního uskupení je třeba uchovat i po vstupu do Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidenti visegrádské čtyřky

prezidenti visegrádské čtyřky | Zdroj: ČTK

Visegrád byl, je a bude živý - takto jednohlasně se vyjádřili všichni čtyři prezidenti, tedy Aleksander Kwašniewski, Rudolf Schuster, Václav Klaus i Ferenc Mádl. Podle českého prezidenta, který je znám rezervovaným postojem k této iniciativě, by však spolupráci visegrádské čtyřky měla charakterizovat ne bezobsažnost, ale konkrétní projekty a v neposlední řadě lidský rozměr.

Oproti původním obavám pohodu v Budapešti nenarušila tzv. gdaňská iniciativa německého a polského prezidenta, protože se o ní vůbec nediskutovalo. Jak řekl Václav Klaus, jde o bilaterální záležitost mezi Berlínem a Varšavou, podobně jako byla dvoustrannou záležitostí i Česko-německá deklarace. "Já žádnou změnu interpretace druhé světové války a jejích důsledku provádět nechci a nepotřebuji," zdůraznil v Budapešti český prezident.

Deklarace prezidentů Kwašniewského a Raua vyzývá k novému pohledu na evropské novodobé dějiny vysídlování, vyhánění a útěků. "Evropané by měli společně nově posoudit a zdokumentovat všechny případy vysídlení, útěků a vyhnání, ke kterým došlo ve 20. století, aby jejich příčiny, historické souvislosti a následky byly srozumitelné pro veřejné mínění," píše se v deklaraci z minulého týdne.

Pavel Novák, Gregor Martin Papucsek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme