Prezidenti Ruska a Spojených států jednali po telefonu. Řešili Sýrii a Severní Koreu

Spojené státy a Rusko zlepší koordinaci boje proti mezinárodnímu terorismu. V telefonickém rozhovoru se na tom dohodli prezidenti Spojených států a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin.

Moskva/Washington (Aktualizováno: 7:16 3. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Foto: Alexei Druzhinin | Zdroj: ČTK

Prezidenti Ruska a Spojených států spolu po telefonu mluvili už potřetí od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Bylo to ale poprvé od chemického útoku a následného amerického raketového útoku na leteckou základnu v Sýrii.

V telefonickém rozhovoru byla řeč o Sýrii a také o napětí na Korejském poloostrově. Oba tlumili zjitřené emoce. Prezidenti se také podle kremelské tiskové služby vyslovili pro politické a diplomatické řešení tohoto problému.

Pokud jde o Sýrii, budou Rusko a Spojené státy více koordinovat své akce na Blízkém východě. Kreml a Bílý dům budou aktivizovat dialog svých ministerstev zahraničí v zájmu pevnějšího příměří na syrském bojišti.

Domluvili se na tom, že by oba státy v Sýrii měly vytvořit takzvané bezpečné zóny a zajistit v nich trvalý mír. Připravit je mají ministři zahraničí obou zemí Sergej Lavrov a Rex Tillerson. Ti mají své prezidenty o vývoji informovat.

Vladimir Putin a Donald Trump se vyslovili pro pokračování telefonických kontaktů a rovněž podpořili uspořádání osobní schůzky v souvislosti se summitem skupiny G20, který se uskuteční 7. a 8. června v Hamburku.

Martin Dorazín, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme