Prezidenti USA a Francie pro svrchovaný Libanon

Americký prezident George Bush a jeho francouzský kolega Jacques Chirac v Bruselu na společné večeři vznesli požadavek Libanonu "bez cizí nadvlády". Podle agentur jde o tlak na Sýrii, aby z území svého západního souseda stáhla 14.000 vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Chirak a G. Bush | Zdroj: ČTK

Oba prezidenti se takto vyjádřili ve společném prohlášení během setkání, které je považováno za projev usmíření po dvou letech ostrých sporů kolem americké invaze do Iráku.

Prezidenti naléhají na plné a neprodlené naplnění rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1559 ve všech jejích aspektech včetně požadavku na svrchovaný, nezávislý a demokratický Libanon a na zajištění bezpečnosti pod vedením libanonské vlády bez cizí vojenské nadvlády. Shodli se, že volby, které jsou v Libanonu plánovány na jaro, mohou být milníkem v návratu k nezávislosti a demokracii.

Cílem Bushovy evropské cesty je překonat nedávné rozpory a zapojit starý kontinent do amerického tažení proti terorismu. V sídelním městě Evropské unie a NATO Bruselu zdůraznil klíčový význam transatlantických vztahů. Řekl, že Spojené státy a Evropu nic nerozdělí.

Už ve středu večer přiletí americký prezident Bush na Slovensko. Slovenský prezident Ivan Gašparovič by s ním chtěl mluvit nejen o rozvíjející se spolupráce s Ukrajinou a otázkách týkajících se Iráku, ale také hlavně o zrušení vízové povinnosti pro Slováky, kteří cestují do USA.

Milan Kopp, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme