Prezidenti USA a Kuby už jsou v Panamě, před summitem si telefonovali
V Panamě se scházejí hlavy států Severní, Střední a Jižní Ameriky. V pořadí sedmý Celoamerický summit je považován za historický. Poprvé přijeli prezidenti Kuby a Spojených států zároveň. Lídři obou zemí se snaží obnovit vzájemné diplomatické styky. Bílý dům se proto chystá Kubu vyškrtnout ze seznamu zemí podporujících terorismus.
Zahájení Celoamerického summitu v Panamě předznamenaly dvoustranná setkání národních lídrů a potyčky aktivistů.
Prezident Spojených států Barack Obama se po návštěvě Panamského průplavu sešel s prezidentem hostitelské země Juanem Carlosem Varelou.
A podle agentury AP došlo k potyčkám mezi prodemokratickými aktivisty a stoupenci kubánského režimu, k nimž se přidali přívrženci socialistického vůdce Venezuely Nicoláse Madura.
Jde o historickou schůzku, hodnotí setkání prezidentů USA a Kuby komentátor ČRo Milan Slezák
Největší pozornost budí očekávané setkání amerického prezidenta s kubánským vůdcem Raúlem Castrem.
Obama, o jehož chystané schůzce s Castrem nejsou známy žádné podrobnosti, si podle Bílého domu s kubánským vůdcem telefonoval těsně před odjezdem na summit. Oba státníci se spolu setkají už podruhé.
Neformálně se potkali už na pohřbu Nelsona Mandely v roce 2013, kde si potřásli rukou a zhruba v té době také začalo oživování vzájemných vztahů obou zemí.
Kubánský lídr na celoamerickém summitu zatím nikdy nebyl, Washington tomu doposud bránil. Spojené státy ale ustoupily části Latinské Ameriky, která pohrozila bojkotem setkání.
Americké ministerstvo zahraničí už údajně doporučilo, aby prezident Barack Obama vyřadil Kubu ze seznamu států podporujících terorismus.
O vyškrtnutí pak rozhodne přímo Bílý dům. Zablokovat to ale ještě může Kongres, kde mají většinu republikáni.
Proti je například senátor Ted Cruz, který má kubánské kořeny a mluví se o něm jako o kandidátovi republikánů na příštího prezidenta.
První setkání po 50 letech
Opětovné sbližování provází spousta zákulisních jednání. V předvečer summitu se sešli ministři zahraničí obou zemí. Setkání Baracka Obamy a Raúla Castra má snahy završit. Hlavy Spojených států a Kuby se formálně sejdou po více než 50 letech.
Na americkém seznamu zemí podporujících terorismus jsou aktuálně čtyři země, kromě Kuby ještě Súdán, Sýrie a Írán. Kuba se na něj dostala v roce 1982 za to, že nabídla azyl bojovníkům baskické separatistické organizace ETA a kolumbijským guerillám FARC.
Více než tři desítky lídrů zemí západní polokoule mají na summitu probírat ekonomickou spolupráci i rozvoj, ale právě politické otázky a bývalé či současné spory mohou jiná témata zastínit.
Den před zahájením summitu podepsalo 23 bývalých lídrů Latinské Ameriky a Španělska, většinou pravicových, deklaraci odsuzující nedemokratické kroky vlády prezidenta Nicoláse Madura a vyzývající mimo jiné k propuštění vězněných představitelů opozice.
Někteří z nich jsou ve vězení kvůli údajnému podněcování demonstrací a násilí.
Podepsáni pod deklarací jsou mimo jiné někdejší političtí sokové, premiéři Španělska, socialista Felipe González a konzervativec José María Aznar.
Mlčení není řešení
„Ticho nebo pasivita nevyřeší nic. Raději uděláme v naší činnosti ve prospěch Venezuely chybu, než abychom mlčeli,“ prohlásil mexický exprezident Felipe Calderón.
Narážel tak na mlčení současných prezidentů v regionu, převážně levicových. Ti se k situaci ve Venezuele příliš nevyjadřují.
Sankce proti venezuelské vládě kvůli potlačování demonstrací na začátku loňského roku zavedly v uplynulých měsících Spojené státy.
Caracas zase tvrdí, že Obamova administrativa usiluje o převrat v zemi. Obě země ale před summitem vyslaly signály, které by mohly krizi ve vztazích utlumit.
Ulicemi Ciudad de Panamá prošel pochod takzvaného Summitu lidu, tedy setkání nejrůznějších neziskových organizací a hnutí.
Na setkání podnikatelů dorazil i šéf Facebooku
Ve městě se koná i podnikatelské fórum. Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg na něm vystoupil v doprovodu panamského prezidenta Juana Carlose Varely. Ohlásil rozšíření iniciativy, která zpřístupňuje internet doposud nepřipojeným lidem.
Na podnikatelském fóru vystoupí také mexický telekomunikační magnát Carlos Slim.
Ve městě se konala i protiamerická demonstrace na podporu kubánské vlády. Přijeli také zastánci venezuelské socialistické vlády Nicoláse Madura.
Zvětšit mapu