Prezidenti USA a Ruska domluvili v Moskvě bezpečnostní smlouvy

Prezident Spojených států amerických Barack Obama přiletěl do Moskvy na dvoudenní americko-ruský summit. Přistál krátce před polednem v doprovodu manželky a dvou dcer. Je to jeho první návštěva v ruské metropoli od zvolení do čela USA. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou v posledních letech poznamenané mnoha spory. Nejdůležitějším bodem jednání je bezpečnostní agenda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv | Zdroj: ČTK

Prakticky celý první den svého pobytu strávil Barack Obama v Kremlu se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem . Obama a Medveděv už uzavřeli osm dohod. Shodli se například na snížení jaderných hlavic a strategických nosičů o třetinu až polovinu. Úmluva má otevřít cestu k nové dohodě, která nahradí odzbrojovací dohodu START, jejíž platnost vyprší v prosinci.

Rusko také souhlasilo s leteckou přepravou posil a vojenských nákladů pro americké jednotky v Afghánistánu. V úterý se Barack Obama sejde i s ruským premiérem Vladimirem Putinem.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv uvítal dohody uzavřené se svým americkým protějškem Barackem Obamou jako "první, ale důležitý krok" k oživení spolupráce s USA. Připustil nicméně, že přetrvávají rozpory ohledně amerického plánu na vybudování protiraketové obrany, zahrnujícího i radarová nebo raketová zařízení v Česku a Polsku.

Barack Obama k tomu v Moskvě řekl: "Co bychom chtěli, je pracovat s Ruskem na vylepšení systému, který by zajistil, že rakety odpálené třetí stranou nezpůsobí žádné škody. Samozřejmě víme, že spolupráce bude složitější a nejdříve musíme odstranit bariéru vzájemného podezřívání. Jakmile mí poradci dokončí analýzu účinnosti protiraketového štítu, což by měli stihnout do konce léta, seznámím ruský parlament s naším stanoviskem a budoucím postupem."

Obě strana daly několikrát najevo vůli zlepšit a přenastavit vzájemné vztahy poznamenané citelným ochlazením v posledních letech. Podle analytiků to ale nebude jednoduché vzhledem k tomu, že se pohled Ruska a Spojených států na mnohé klíčové otázky diametrálně liší.

Američané například i přes ruské naléhání neustoupí od plánu vybudovat radar v Česku a protiraketovou základnu v Polsku. Diplomatické zdroje ve Washingtonu Český rozhlas ujišťují, že zásadní změna amerického postoje není plánovaná. Podle nejmenovaného vysoce postaveného českého diplomata Američané stále ujišťují, že pokud by přece jenom chtěli od záměru vybudovat radar v Brdech ustoupit, dozvěděla by se to Praha jako první.

Spojené státy prý stále považují jaderné odzbrojení a protiraketovou obranu za dvě zcela odlišné věci. Ruští představitelé ale dali opakovaně najevo, že chtějí tato dvě témata spojovat.

Přečtěte si také:
Rusko vyzývá USA ke kompromisu v otázce protiraketové obrany
Rusko zřejmě umožní USA vojenský transport přes své území
Putin vyzývá Spojené státy k zastavení plánů na vybudování protiraketové obrany
Rusko je připraveno zlepšit vztahy se Spojenými státy
Setkání Obama - Medveděv naznačí další vývoj vztahů Washingtonu s Moskvou

Lenka Kabrhelová, Vít Pohanka, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme