Prezidenti Venezuely a Kolumbie zasedli k jednacímu stolu

Venezuelský prezident Hugo Chavez jedná v Kolumbii s tamním novým prezidentem Juanem Manuelem Santosem. Na návštěvu přijel jen čtrnáct dní poté, co Venezuela přerušila s Kolumbií diplomatické styky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Hugo Chávez | Foto: Gobierno Bolivariano de Venezuela

S bývalým kolumbijským prezidentem Uribem měl Chávez velmi napjaté vztahy. Bogota dokonce nedávno Chaveze obvinila z podpory kolumbijských protivládních partyzánů, kteří údajně mají své základny na venezuelském území.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z venezuelského Caracasu se přihlásila spolupracovnice Českého rozhlasu Nina Hönigová

Podle spolupracovnice Českého rozhlasu ve venezuelském Caracasu Niny Hönigové se s příchodem Santose se otevřela příležitost k začátku nových vztahů.

„Santos asi nezmění přístup své země k bezpečnostní politice, která je zaměřená na boj proti povstalcům, lze ale očekávat zlepšení komunikace mezi oběma zeměmi a také zmírnění rétoriky prezidenta Cháveze,“ myslí si Hönigová.

Hlavní důvody oteplování vztahů jsou ale podle ní ekonomické. „Venezuela byla ještě v roce 2008 druhým největším obchodním partnerem Kolumbie a to se kvůli nestálým konfliktům rychle změnilo, trpí tím obě strany.“

Venzuelský prezident Chavez také nedávno vyzval kolumbijské partyzány aby složili zbraně a propustili rukojmí. Hönigová si nemyslí, že by povstalci výzvu bezprostředně poslechli i tady prý ale lze v dlouhodobějším horizontu čekat zlepšení. „Je otázkou času, jak bude vše fungovat,“ uzavřela Hönigová.

Igor Maňour, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme