Prezidenti Visegrádské čtyřky diskutovali o EU

V beskydské rezidenci polského prezidenta Aleksandra Kwaśniewského ve Wisle se dnes setkali na pravidelné výroční schůzce prezidenti zemí Visegrádské čtyřky. Tvoří ji Česká republika, Polsko, Slovensko a Maďarsko. Nejvyšší představitelé těchto států také vyslovili soustrast pozůstalými obětí silničního neštěstí, ke kterému dnes došlo na silnici z města Bialystok do Varšavy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

H. Köhler s A. Kwaśniewským

H. Köhler s A. Kwaśniewským | Zdroj: ČTK

Hlavní část jednání se týkala budoucnosti visegrádské skupiny z pohledu hlav států a její nové role v rámci Evropské unie. Prezident Václav Klaus na tomto fóru ke svému údivu uspěl s některými svými názory na vývoj v EU.

"Názor na změnu Evropské unie byl pro mě překvapivě pozitivní v tom smyslu, že všichni čtyři vyjádřili jasný názor na to, že ke změně musí dojít, že nemůže jít o změnu kosmetickou."

Prezidenti hodně diskutovali o vztahu mezi novými a starými členy Unie. Shodli se, že bariéry proti zaměstnávání občanů z nových členských zemí na západě neslouží evropské myšlence.

"Některé problémy, které nás, nové členy trošku diskriminují, chceme při setkáních s prezidenty ostatních zemí Evropské unie nadhodit a požádat o řešení," řekl slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Hlavy států Visegrádské čtyřky se dnes v Wisle také rozloučili s Aleksandrem Kwaśniewskim. Po deseti letech totiž opouští úřad polského prezidenta.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme