Prezidenti Visegrádské čtyřky diskutovali o EU

V beskydské rezidenci polského prezidenta Aleksandra Kwaśniewského ve Wisle se dnes setkali na pravidelné výroční schůzce prezidenti zemí Visegrádské čtyřky. Tvoří ji Česká republika, Polsko, Slovensko a Maďarsko. Nejvyšší představitelé těchto států také vyslovili soustrast pozůstalými obětí silničního neštěstí, ke kterému dnes došlo na silnici z města Bialystok do Varšavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

H. Köhler s A. Kwaśniewským | Foto: ČTK/AP

Hlavní část jednání se týkala budoucnosti visegrádské skupiny z pohledu hlav států a její nové role v rámci Evropské unie. Prezident Václav Klaus na tomto fóru ke svému údivu uspěl s některými svými názory na vývoj v EU.

"Názor na změnu Evropské unie byl pro mě překvapivě pozitivní v tom smyslu, že všichni čtyři vyjádřili jasný názor na to, že ke změně musí dojít, že nemůže jít o změnu kosmetickou."

Prezidenti hodně diskutovali o vztahu mezi novými a starými členy Unie. Shodli se, že bariéry proti zaměstnávání občanů z nových členských zemí na západě neslouží evropské myšlence.

"Některé problémy, které nás, nové členy trošku diskriminují, chceme při setkáních s prezidenty ostatních zemí Evropské unie nadhodit a požádat o řešení," řekl slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Hlavy států Visegrádské čtyřky se dnes v Wisle také rozloučili s Aleksandrem Kwaśniewskim. Po deseti letech totiž opouští úřad polského prezidenta.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme