Prezidenti visegrádské čtyřky řeší slovensko-maďarskou roztržku

V polském přímořském letovisku Sopoty začíná závěrečný den summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky. Schůzka vrcholných představitelů Polska, Slovenska, Česka a Maďarska se koná v době, kdy mezi dvěma členy - Bratislavou a Budapeští - panuje značný rozkol.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všichni hlavně s napětím očekávají, jestli nabídku k dvoustranným jednáním přijme od slovenské strany maďarský prezident, kterého Bratislava prohlásila za personu non grata. Setkání prezidenta Lászlóa Sólyoma s jeho slovenským kolegou Ivanem Gašparovičem se ale podle diplomatických zdrojů nejspíš neuskuteční.

Uklidnění ve vztazích mezi Maďarskem a Slovenskem by podle politických analytiků bylo potvrzením, že visegrádská iniciativa má ještě stále smysl.

K prezidentům Polska, Slovenska, Česka a Maďarska se připojuje jako host také slovinský prezident Danilo Turk. Český prezident Václav Klaus se bilaterálně setká s prezidentem hostitelské země Lechem Kaczyńskim.

Martin Dorazín, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme