Prezidentka Čaputová pověřila Matoviče sestavením vlády, OĽaNO usiluje o koalici čtyř stran

Předseda slovenského hnutí Obyčajní Ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO ) Igor Matovič dostal ve středu pověření od prezidentky Zuzany Čaputové k sestavení vlády po sobotních volbách, které OĽaNO přesvědčivě vyhrálo. Matovič usiluje o koalici čtyř stran, která by měla ústavní většinu v parlamentu. Její vytvoření zatím ale není jisté.

Bratislava (Aktualizováno: 13:35 4. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vítězného hnutí OĽaNO Igor Matovič | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Samotné pověření sestavením vlády ještě neznamená, že se Matovič stane premiérem. Udělení mandátu od hlavy státu na složení vlády je na Slovensku politickou tradicí, která nemá oporu v ústavě.

Kdo je Igor Matovič? Tu otázku si teď klade celé Slovensko, říká zpravodajka Českého rozhlasu

Číst článek

„Udělám všechno pro to, aby Slovensko v dohledné době mělo vládu, na kterou knížky dějepisu budou vzpomínat, že to byla ta nejlepší vláda, jakou kdy Slovensko mělo,“ řekl Matovič po schůzce s Čaputovou.

„Případné nové seskupení, nová vláda, získala v těchto volbách velkou důvěru občanů a tomu odpovídající zodpovědnost. Věřím, že si všichni představitelé těchto stran uvědomují tíhu této zodpovědnosti. Potřebujeme v krátké době silnou legitimní a novou vládu,“ uvedla slovenská prezidentka.

Koaliční jednání

Protikorupční protestní formace OĽaNO se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrála parlamentní volby. Matovič k jednáním o vytvoření vlády pozval populistické hnutí SME Rodina, dále liberální stranu Sloboda a solidarita (SaS) a stranu Za ľudí exprezidenta Andreje Kisky. Žádný z možných koaličních partnerů OĽaNO nedosáhl ve volbách dvouciferného výsledku.

Případná čtyřkoalice by měla ve sněmovně ústavní většinu. Její vznik však není stále jistý. První kolo jednání o vytvoření koalice totiž poukázalo na rozpory mezi možnými koaličními partnery. Například exprezident a šéf nové strany Za ľudí Andrej Kiska preferuje vytvořit koalici bez populistického hnutí SME Rodina. Plány tohoto hnutí na masivní výstavbu státních bytů kritizoval šéf další možné koaliční strany Sloboda a solidarita Richard Sulík.

Protikorupčnímu hnutí OĽaNO by k vytvoření koalice s parlamentní většinou postačovala i spolupráce jen se dvěma ze tří diskutovaných stran. Matovič chce ale širší koalici kvůli tomu, že hodlá změnou ústavy například zavést plošné prověrky soudců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme