Prezidentka Kosova pro RČ: Budoucnost Kosova je v evropské integraci

Během mezinárodní konference Forum 2000 demonstrovali v Praze odpůrci samostatného Kosova. Demonstraci vedl sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna, který je po matce srbského původu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novou prezidentkou Kosova se stala Atifete Jahjagová

Novou prezidentkou Kosova se stala Atifete Jahjagová | Zdroj: ČTK

Účastníci akce tvrdí, že v Kosovu jsou porušována práva Srbů, někteří dokonce mluvili o vyhánění Srbů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Martiny Maškové s prezidentku Kosova Atifete Jahjagovou.

O reakci na tato obvinění požádalo Rádio Česko prezidentku Kosova Atifete Jahjagovou, která se Fora 2000 účastní:

„Mluvíme tu o třech okresech na severu Kosova. Odpověď pro ně by měla znít, že je třeba, aby respektovaly práva, které je platné na celém území Kosova. Celní pravidlo říká, že hranice mezi zbytkem Kosova a jimi není v platnosti, neexistuje už deset dvanáct let. Slouží jen k pašování zboží a ráj, kde operuje organizovaný zločin. Poškozuje jak kosovskou, tak srbskou ekonomiku. Jen zločinci toho využívají na úkor ubohých obyvatel této části Kosova. Tyto oblasti nemají zvláštní status, nedochází tam k žádnému dělení území nebo jeho obyvatel. Jedinou odpovědí na to vše je Ahtisaariho plán, jeho plná implementace a naplnění vize NATO ve volbách do tří okresů na severu Kosova. Jediný způsob, jak mohou vyjádřit jejich obyvatelé svou autonomii, jsou volby, v nichž si zvolí své zástupce, jednotlivce kteří budou mluvit jejich hlasem…“

Tady v České republice vystoupili oponenti samostatnosti Kosova. Mluvili dokonce o vyhánění Srbů z Kosova. Jak byste odpověděla na tuto kritiku?

„Všem komunitám v Kosovu můžu vzkázat jen to, že musí respektovat a uvést plně do praxi plán mírového vyjednavače Ahtisaariho. Tento plán jasně vysvětluje, že jediná možná autonomie v Republice Kosovo má vycházet z municipálního principu, uplatnit se na úrovni okresů. To samé stojí v kosovské ústavě. Neexistuje žádný aktualizovaný plán nebo jeho nová verze, ani žádné samostatné plány pro jednotlivé komunity: Srby, Bosňáky, tureckou menšinu. Tento plán musí být realizován celém území Kosova…“

Takže ze Srbska nikdo nikoho nevyhání?

„Tento plán už ukazuje své první výsledky v ostatních okresech…“

Ptali jsme se na kritiku, která zazněla tady z České republiky od demonstrantů. Neprobíhá tedy žádné vyhánění Srbů z Kosova?

„Jsou to přece obyvatelé Kosova! Kosovo je země, která se buduje na zájmech všech svých obyvatel! Všichni mají stejná práva a příležitosti. Budoucnost srbské komunity je uvnitř Kosova. A budoucnost Kosova je v evropské integraci. Spolu se všemi komunitami směřujeme k integraci do euroatlantických struktur.“

Co si myslíte o sdělení vyšetřovatelů evropských policejních sil v Kosovu, neboli EULEXU, že se premiér Hashim Thaci podílel za války na obchodu s lidskými orgány odebíranými Srbům, či jeho oponentům z řad Kosovských Albánců?

„Musíme jasně rozlišovat mezi obviněními, a tím, jak jsou právně ošetřena. Je důležité, jak je co formulováno právně, co má právní základ. Kosovské instituce plně podporují všechny místní i mezinárodní organizace při vyšetřování všech možných obvinění, ať pocházejí z jedné nebo z druhé strany. Také bych chtěla dodat, že v Kosovu stále pohřešuje 1 800 lidí všeho věku i národností. Za války byli mnozí lidé posláni do Srbska a jejich ostatky se ještě nevrátily. Je tam ještě několik masových hrobů, které myslím žádného demokratického představitele Srbska nenechávají v klidu spát…“

Věříte, že premiér je nevinen?

„My v kosovském vedení vždy podpoříme princip - právní princip, že všichni, kdo se dopustili zločinů, musí být vydáni justici.“

Marián Vojtek, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme