Nepřítelem nejsou lidé s jiným názorem, ale virus, prohlásila v novoročním projevu Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve svém novoročním projevu prohlásila, že nepřítelem nejsou lidé s opačnými názory nebo opatření proti šíření nákazy, ale koronavirus. Rok 2020 považuje za výjimečný a asi nejtěžší, jaký pamatuje.

Video Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Čaputová uvedla, že loni lidé na Slovensku zažili příliš mnoho sporů, které je připravují o potřebný nadhled a brání jim dívat se dopředu. „Pro zvládnutí krize potřebujeme vidět v tom druhém... člověka, o jehož pochopení nikdy neztratí smysl se snažit,“ řekla slovenská prezidentka. Je podle ní nutné obrátit pozornost od toho, „kdo za to může“ k tomu, „co s tím umíme udělat“.

Držte se a nevzdávejte se, vzkázal lidem v novoročním projevu předseda Senátu Miloš Vystrčil

Číst článek

Apelovala, aby lidé byli pozorní, z jakých zdrojů čerpají informace. „Ani strach a hněv, který možná právem cítíte, není důvodem pro zjednodušené verze reality,“ uvedla.

Za práci během krize vyvolané koronavirem poděkovala nejen zdravotníkům, hasičům nebo učitelům, ale i zástupcům profesí, které jsou podle ní často přehlížené, jako jsou prodavačky, ošetřovatelky nebo řidiči.

Ve svém druhém prezidentském novoročním proslovu Čaputová také vyzvala, aby Slovensko nepromarnilo pomoc, jakou mu přinese Fond obnovy, který nedávno na podporu ekonomik schválila Evropská unie. Peníze od EU podle ní pomohou odstraňovat následky krize, ale i řešit příčiny zranitelnosti Slovenska a jeho nízké odolnosti.

Přála by si, aby byly využity také ke zlepšení kvality a dostupnosti vzdělání. „Děti, které zažily největší krizi ve vzdělávání, si zaslouží i největší změnu ve školství k lepšímu,“ řekla prezidentka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme