Prezidentkou Brazílie bude podle odhadů Rousseffová

Podle prvních odhadů by měla v brazilských prezidentských volbách zvítězit Dilma Rousseffová ze Strany pracujících současného prezidenta Luly. Z dotazovaných voličů hlasovalo pro levicovou kandidátku 57 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle předběžných výsledků vede ženská kandidátka | Zdroj: ČTK

Sociální demokrat José Serra za ní zaostal podle průzkumů o 10 procentních bodů. Ve druhém kole prezidentských voleb vybíralo nástupce velmi populárního prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy 135 milionů voličů.

Brazilci se rozhodovali, kdo lépe naváže na dvě úspěšná volební období charismatického a bodrého Luize Inácia Luly da Silvy. „Jsem volič Strany pracujících, a budu až do smrti," říká energická mladá žena s nálepkou Dilmy Roussefové na prsou a říká, že za vlády Luly se začalo její rodině dařit víc a prý je také dobré mít v čele státu ženu.

„José Serra. Je třeba změna," myslí si další volička ve středních letech. „Chtěl jsem volit Dilmu, ale po poslední televizní debatě jsem se rozhodl pro Serru, víc mu věřím," řekl mi jiný volič.

Příští prezident má před sebou důležité úkoly: Další růst brazilské ekonomiky nebude možný bez investic do infrastruktury i vzdělání. Zlepšit je třeba také bezpečnost a dostupnost zdravotní péče.

Brazílie je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa - v současné době jí patří 8. místo, ale v žebříčku by brzy měla posílit. Lulův nástupce nejspíš může počítat také s budoucími příjmy z ropy v pobřežních vodách. Včera úřady potvrdily, že další objevené ložisko může obsahovat až 15 miliard barelů.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme