Prezidentovi Zimbabwe je 92 let, Mugabe je nejstarším úřadujícím světovým lídrem

Nejstarší úřadující světový lídr slaví 92. narozeniny. Prezident Zimbabwe Robert Gabriel Mugabe se právě dnes dožívá o třetinu delšího života, než průměrný obyvatel jeho země. Autoritářský vůdce stojí v čele Zimbabwe v různých funkcích už od jejího počátku. Sám je přitom více než o půl století starší než země samotná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zimbabwe Robert Gabriel Mugabe se dožívá 92 let | Zdroj: Reuters

Když před bezmála třiceti lety Robert Mugabe poprvé skládal prezidentský slib, odvolával se na zákony země, kterou pomáhal formovat jejího samotného vzniku. Před vyhlášením nezávislosti v roce 1980 za ni bojoval a 11 let strávil ve vězení jako politický vězeň, po osamostatnění Zimbabwe se pak stal premiérem.

Ve vedení země si však od počátku počínal dost nekompromisně, politické oponenty posílal do vězení, tisíce jich ještě v 80. letech nechal zabít. Poté, co v roce 2000 lidé v referendu zamítli jeho návrh na změnu ústavy a konfiskaci majetku bílých farmářů, jeho stranické milice začaly půdu zabavovat násilně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mugabe slaví 92. narozeniny, prezident Zimbabwe je nejstarším úřadujícím světovým lídrem

Mnozí při tom zemřeli, další utekli do zahraničí a jen málo farmářů zůstalo, aby své znalosti předali novým majitelům půdy. Když poté nastaly ekonomické těžkosti a někdejší obilnici Afriky postihl hladomor, Mugabe ze všeho vinil Západ.

„Zimbabwe odmítá nelegální ekonomické sankce uvalené Spojenými státy a Evropskou unií jako nástroj zahraniční politiky. Jejich cílem je změnit režim v naší zemi. Navíc tím způsobují hospodářské problémy a lidské utrpení všech Zimbabwanů,“ uvedl tehdy.

Zemi trápil nedostatek potravin, hyperinflace. Při ní stát tiskl bankovky v hodnotě desítek miliard zimbabwských dolarů, za které si přesto lidé mohli koupit jen základní potřeby.

„Zimbabwe je příklad zkrachovalého státu. Státu, který nedokáže naplnit ani základní potřeby svých obyvatel. Lidé zápasí o jídlo, dokonce i v zemědělských oblastech,“ kritizoval Mugabeho politiku jeho hlavní rival Morgan Tsvangirai.

Když před osmi lety Tsvangirai těsně vyhrál první kolo voleb, policie a Mugabeho strana proti opozici tvrdě zasáhly. Svět na to zareagoval dalšími sankcemi, které jen zhoršily hospodářskou situaci v zemi.

I přes chudobu svých obyvatel prezident Mugabe velkolepě oslavil své 91. narozeniny a totéž plánuje při těch letošních.

Nejstarší hlavy států - Robert Mugabe, Alžběta II., Raúl Castro aj. | Foto: Český rozhlas

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme