Prezidentská amnestie budí obavy i v německém pohraničí

Německá spolková země Sasko nešetří kritikou kvůli prezidentské amnestii Václava Klause. Bojí se zvýšení kriminality v pohraničí. Mnohé trestné činy se tam už teď připisují občanům České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoroční amnestie (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Jako doklad, že obavy Sasů jsou reálné, uvádí nejčtenější deník v Německu Bild skutečnost, že více než desítka amnestovaných jen několik hodin po propuštění skončila zase ve vazbě.

„Nebyli jsme předem oficiálně informováni a já jako ministr z toho nejsem zrovna šťasten,“ řekl ministr vnitra Markus Ulbig rozhlasu MDR.

Sasko se bojí, že částečná amnestie se vztahuje právě i na pachatele, kteří se už dříve dopouštěli krádeží a vloupání také v saském pohraničí. To se potýká s jejich nárůstem od vstupu České republiky do schengenského prostoru.

Česká policie ale zatím nemá důkazy o tom, že by se kvůli prezidentské amnestii v česko-saském pohraničí kriminalita zvýšila.

„Sledujeme situaci na území České republiky, respektive Ústeckého kraje. Nemáme informace, že by se nějaká osoba, která byla propuštěna na dílčí amnestii, dopustila v zahraničí jakéhokoli trestného činu,“ řekla Radiožurnálu mluvčí policie Ústeckého kraje Veronika Hyšplerová.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme