Prezidentská debata pomohla třeba Nixonovi. Proti sobě teď stanou Trump a Clintonová

Předvolební televizní diskuze mají ve Spojených státech dlouhou historii a průzkumy dokazují, že v minulosti dokázaly uchazečům o prezidentské křeslo pomoci nebo naopak výrazně uškodit. Amerika se na jednu z nich připravuje právě teď. V přímém přenosu proti sobě stanou Donald Trump a Hillary Clintonová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Nixon při své prezidentské kampani v červenci 1968 | Foto: public domain, Ollie Atkins, U.S. federal government

Mocná předvolební zbraň, která pronikla do většiny amerických domácností, od Aljašky po Havaj.

Televize se poprvé v téhle roli objevila v září roku 1960. Proti dnešnímu tempu televizních debat působil souboj Kennedyho a Nixona velmi mírně a kultivovaně.

„V příštích deseti letech musíme zapracovat na naší bezpečnosti, úrovni vzdělání, na ekonomickém rozvoji a na rozvinutí těžby nerostných surovin. Sovětský svaz už také hodně pokročil a to co nám stačilo před pěti, deseti, nebo patnácti lety už je dnes málo,“ vysvětloval bez emocí tehdejší demokratický senátor John Fitzgerald Kennedy. O čtyři měsíce později už skládal prezidentskou přísahu.

Debata v přímém přenosu pomohla také na podzim 1968 Richardu Nixonovi. Ačkoli se obával, že stíny války ve Vietnamu dopadnou až do televizního studia, svou práci před kamerami tehdy zvládl.

Slíbil, že americkým matkám přivede zpět jejich syny živé a nakonec drtivě porazil protikandidáta demokratů Huberta Humphreyho.

Ačkoli později přiznal, že se televizních kamer bál, právě poslední debata před nimi, mu pomohla stát se v pořadí 37. prezidentem Spojených států.

„Jeho návrat je šokující, kdo by to před osmi lety, v roce 1960, řekl. Jsme svědky asi největšího politického návratu v amerických dějinách,“ žasli tehdy političtí komentátoři amerických televizních stanic.

To republikánský kandidát Ronald Reagan v roce 1980 zvolil v debatách jinou taktiku. Tvrdý výčet nedostatků svých předchůdců a také humor.

Ze všeho nejvíc voliče tehdy bavila jeho ironická věta, kterou častoval demokratického protikandidáta Jamese Earla Cartera, jakmile ten skončil svůj projev: „A je to tu zase.“

Bez ohledu na letopočet je pokaždé společným znakem všech kandidátů sebevědomí. Jak precizní byly přípravy obou nynějších prezidentských kandidátů, ukáže živý televizní přenos už za pár hodin.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme