Prezidentská inaugurace očima starosty Washingtonu

Velká sláva ale také rekordní davy lidí. Taková bude podle očekávání dnešní inaugurace prvního černošského prezidenta v dejinách Spojených států Baracka Obamy. Jaké problémy to přináší městu Washington. Starosta Adrian Fenty poskytl exkluzivní rozhovor zpravodaji Českého rozhlasu Vítu Pohankovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Je mu 39 let a stejně jako Barack Obama má černošského otce a bělošskou matku. Adrian Fenty je rodilým Washingtoňanem a v úřadě je od roku 2007.

"Inaugurace představuje logistický úkol toho nejvyššího řádu. Musíme se snažit předvídat a na nic nezapomenout: od zdravotních stanů Červeného kříže, po plánovaní pro policisty a hasiče, aby se dokázali dostat i třeba do středu velkého davu, kdyby se přihodilo něco nepříjemného. Zřídili jsme také například zvláštní nápojové stanice s pitnou vodou, přístřešky pro lidi, kteří se ztratí a podobně. Logisitcké přípravy jsou velmi složité i v případě normální inaugurace. Teď slyšíme podle mého názoru spolehlivé předpovědi, že návštěvnost bude tentokrát vyšší, než normálně, možná až dvojnásobná."

Přehrát

00:00 / 00:00

U mikrofonu V. Pohanky je starosta Washingtonu A. Fenty

Předpovědi se různí - mluví se o 1 milionu až 5 milionech lidí, kteří by na inauguraci měli přijít. Tajná služba, která koordinuje přípravu bezpečnosti s tak vysokými počty návštěvníků nepočítá. Z jakých údajů vychází starosta Washingtonu?

"My k tomu přistupujeme stejně jako tajná služba. Prostě nevíme, kolik lidí přijde. Jak si asi dokážete představit, to se prostě nedá přesně určit a přesnou představu budeme mít až v samotný den inaugurace. Ale musíme se aspoň snažit připravit na všechny varianty. A to je pro nás, Washingtoňany, kteří zodpovídají za organizaci a hladký průběh, to nejdůležitější. I když víme, že zatím přišlo na inauguraci nejvíc něco přes milion lidí, letos raději počítáme s tím, že by jich mohlo být 3 až 5 milionů a na to musíme být připravení. I když kolik lidí skutečně přijde nemůže s určitostí dopředu říct nikdo. "

Na den inaugurace a následující noc se ve Washingtonu mimořádně prodloužila doba, po kterou mohou zůstat otevřené noční podniky a bary a nabízet alkohol. Bude to výjimečně do 4 hodin ráno 21. ledna. Je to dobrý nápad?

"To je rozhodnutí místních zákonodárců - městské rady. My, jako exekutiva, musíme rozhodnutí respektovat a zajistit, aby se na to město připravilo. Samozřejmě to bude znamenat hodně veselí a večírků do časných ranních hodin. Určitě bude muset zůstat na nohou větší počet zdravotních, požárních a policejních zásahových jednotek. S tím počítáme a považujeme to za svou povinnost."

Očekává tedy starosta Fenty mohutné oslavy nástupu Baracka Obamy k moci?

"Jsem si skoro jistý, že se bude hodně slavit. Koneckonců už se slaví pár dnů předem a potrvá to ještě pár dnů po inauguraci. My ve Washingtonu jsme zvolením Baracka Obamy nadšení a proto nám to nevadí a těšíme se na ty davy, které to sem přijedou oslavit."

Co považuje za vůbec největší problém při přípravách?

"Největší výzvou je pro nás doprava. Jen zvládnout všechny ty autobusy, které budou přivážet lidi. Samozřejmě, tajná služba musí řešit spoustu jiných bezpečnostních problémů, které jsou s inaugurací spojené a naše městská policie se snaží splnit všechny jejich poždavaky. To také není vždycky jednoduché. Ale vezměte si zdánlivě jednoduchou věc, jako je naplánovat pohyb autobusů po městě. Odhaduje se, že do Washingtonu přijede 10 000 autobusů nebo i víc. Ne předem, ale v samotný den inaugurace. To je obrovský logistický úkol a je s ním spojená spousta otázek: Kam mají zajet? Kde budou parkovat? Jak se budou lidé dopravovat z parkovišt do centra? To všechno jsou otázky, které musíme řešit," říká starosta Washingtonu Adrian Fenty.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme