Švédsko 7:1 Norsko

Prezidentské primárky v USA stojí na dobrovolnících

Rozdávají letáky na ulicích. Celé hodiny neúnavně telefonují a přesvědčují, že právě jejich kandidát je ten správný a jediný. Řeč je o dobrovolnících. Americké politické kampaně sice stojí stále více peněz. Nakonec ale stojí a padají na ochotě angažovaných občanů pomáhat bez nároku na odměnu. Přímo v New Hampshire se o tom Zblízka přesvědčil zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánský kandidát na prezidenta Rick Santorum v New Hampshiru | Zdroj: Reuters

Jsem ve stotisícovém městě Nashua. Rtuť teploměru je hluboko pod nulou. Jeden z předních uchazečů o republikánskou prezidentskou nominaci Rick Santorum se vítá s menším davem lidí na hřišti zdejší katolické vysoké školy.

Mají možnost si s uchazečem o prezidentskou funkci promluvit, položit mu pár otázek, potřást si s ním rukou a vidět ho opravdu zblízka. Aktivisté rozdávají nálepky a minitransparenty, rozlévají horký čaj a kávu.

Takových intimních setkání s voliči absolvují - jenom v New Hampshire dnes všichni republikánští kandidáti dohromady - desítky. A nedaly by se zorganizovat bez dobrovolníků. „Můj favorit je Rick Santorum. Je to zásadový chlap a jsem přesvědčený, že právě on bude tím správným republikánském kandidátem na prezidenta,“ říká asi padesátiletý Chris Connoly.

Přehrát

00:00 / 00:00

V New Hampshiru natáčel zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Na první pohled je mezi dobrovolníky významnou osobou. A asi se není co divit. Chris je totiž jinak policejní šerif. I když tady je mimo službu. „Do kampaně jsem se zapojil hned na začátku, před mnoha měsíci, když Rick Santorum oznámil kandidaturu,“ vysvětluje.

Ve Spojených státech se policejní šerifové většinou volí. Nejsou jmenovaní státem a není proto neobvyklé, že jsou sami politicky aktivní. „Okres, odkud pocházím, má jenom asi 50 tisíc obyvatel v 19 městech a vesnicích. Carroll County bylo svého času nejvíc prorepublikánský okres v celých Spojených státech. Teď už to asi neplatí. I tak jsou všichni naši zastupitelé republikáni. A co vím, stejně jako já si myslí, že by se měl prezidentem stát Rick Santorum,“ popisuje Chris.

I tak mi to nedá. Co vede Chrise k tomu, aby ve svém volném čase někam jezdil a staral se? Bez něj by to snad šlo také. „Je to přece součást našeho politického procesu. Je nutné, abychom se ho účastnili. Musíme přece vědět, co se děje a znát lidí, kteří mají řešit naše problémy. Politická kampaň není určitě můj koníček nebo hlavní zájem, ale snažím se být prostě blízko dění,“ svěřuje se.

Jako šerif je Chris určitě zaměstnaný člověk. Kolik volného času mu taková kampaň zabere? „Jak kdy. Obecně platí, že nejintenzivnější je pro mě doba, když je kandidát u nás na severu v Carroll County. Teď se ke konci kampaně věnuje hlavně okresům tady na jihu státu. Když nejsem ve službě, přijedu sem spíš jako host a pomáhám, kde to logisticky potřebují.“

Volební lístek | Foto: Reuters

Zadlužení americké vlády je přitom tím hlavním impulsem, který Chrise burcuje k aktivitě. „Z pohledu celé země jsou to určitě finance. Jsme obrovsky zadlužení, něco se s tím musí dělat, a já se chci svým malým dílem pomoct hledat řešení. Vím, jak složitá je to otázka, vůbec netvrdím, že jí rozumím. Ale je podle mě největší problém naší země.“

Šerif Chris Connoly si se mnou potřásl rukou a odspěchal dohlížet na další akci. Tady mítink končí, o kousek dál začíná nový. Politické kampaně polykají v Americe čím stále více peněz, a to může vést k deziluzi prostých voličů.

Jenže peníze jdou hlavně na reklamy, profesionální poradce a konzultanty. Přímo v ulicích měst by se žádný kandidát neobešel bez upřímné a nezištné práce tisíců angažovaných občanů.

A ta s sebou nenese stigma prohnanosti nebo touhy po osobním prospěchu. Občanská demokracie ve Spojených státech nezanikla.


Zvětšit mapu

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme