Prezidentské volby 2018 startují. O budoucím českém prezidentovi hlasují s předstihem v Brazílii

Českého prezidenta začali jako první ve čtvrtek volit od 14.00 místního času čeští voliči na zastupitelských úřadech v Brazílii. Telefonicky to potvrdili první tajemník velvyslanectví v metropoli Brasílii Petr Klíma i konzulární referent na generálním konzulátu v Sao Paulu Jan Havrlík. Volebními dny tam jsou 11. a 12. leden podobně jako na mnoha dalších zastupitelských úřadech ČR na západní polokouli.

Brasília (Aktualizováno: 17:59 11. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

Hlasování v prvních otevřených zvláštních volebních okrscích, které byly zřízeny v budově ambasády v Brasílii a na konzulátu v Sao Paulu, se mohou zúčastnit voliči, kteří se předem zapsali na zvláštním volebním seznamu zastupitelského úřadu.

Devět kandidátů v modré obálce. Všichni voliči v Česku by už měli mít doma sadu hlasovacích lístků

Číst článek

V Brasílii se registrovalo 17 voličů, v Sao Paulu 57, což je méně než ve volbách před pěti lety. V prvních minutách v Brasílii odhlasovalo několik málo voličů, v Sao Paulu zatím nikdo. Účast se očekává zhruba na celorepublikovém průměru před pěti lety, tedy kolem 60 procent.

Hlasovat již ve čtvrtek mohou také čeští občané v USA, v Argentině a v Chile. Volby pak budou pokračovat postupně podle časových pásem na úřadech v Austrálii, Asii, Africe a nakonec v Evropě.

Volební místnosti mají být v zahraničí otevřeny podle ministerstva zahraničí na 109 místech podobně jako při říjnových sněmovních volbách. Při předchozích prezidentských volbách před pěti lety jich bylo o sedm méně.

Hlasovat budou moci například i vojáci na základnách Balad v Iráku a Bagrám v Afghánistánu. V Iráku se bude moci hlasovat znovu na konzulátu v Irbílu. V Číně budou mít možnost volit nově na konzulátu ve městě Čcheng-tu, metropoli čínské provincie S'-čchuan. Stejnou příležitost budou mít na ambasádách v barmském Rangúnu a kambodžském Phnompenhu.

K prvním prezidentským volbám se přihlásilo v cizině na 7200 českých voličů, nyní jich je v seznamech zhruba 9000. Počet voličů se ale zvýší ještě o ty, kteří přijdou hlasovat s voličským průkazem. Před pěti lety v zahraničí v prvním kole hlasovalo asi 8900 lidí, ve druhém 10 700 voličů.

Volební servis na iROZHLAS.cz

Zpravodajský server iROZHLAS.cz vyvinul pro víkendové volby speciální výsledkovou aplikaci. Aplikace, která vyskočí na hlavní stránce iROZHLAS.cz v sobotu, sotva se zavřou volební síně, toho ovšem předvede mnohem víc.

Aktuální volební výsledky na každý web: půjčte si prezidentskou aplikaci se značkou iROZHLAS

Číst článek

Ve volebním speciálu čtenáři získají základní přehled o stavu sčítání a konečných výsledcích. Přehled výsledků všech kandidátů, výsledky voleb v krajích, krajských městech. Zisky kandidátů podle velikostí obcí s tím, kde získali nejvíce a kde nejméně hlasů. Je možné sledovat, na které obce se sčítáním čeká, nebo se podívat, jak volili občané v zahraničí.

Na stránce můžete srovnávat celostátní, krajské, ale i obecní výsledky mezi sebou, porovnat si výsledky voleb s vašimi sousedy nebo je srovnat s celostátními čísly.

To je jen základní přehled. Datoví novináři už během soboty začnou připravovat zevrubné analýzy výsledků. Rychlé postřehy, ohlasy i prvotní odhady pak najdete v online reportáži, kterou odstartujeme v pátek po poledni a ukončíme ji nejdříve v neděli o půlnoci. Všechny články k prezidentským volbám najdete ZDE.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme