Poptávka po změně, potřeba smíru i pošlapaná ústava. Jak vidí Slovensko prezidentští kandidáti?

Poslední televizní debata kandidátů na prezidenta Slovenska před sobotním prvním kolem přímé volby hlavy státu nepřinesla překvapení. Pět nejpopulárnějších kandidátů z celkového počtu 13 zájemců o nejvyšší politický post v zemi zopakovalo zejména své dřívější postoje. A až na výjimky se vyhnuli výpadům proti svým soupeřům. Ve čtvrtek začíná moratorium na vedení kampaně.

Video Bratislava (Aktualizováno: 22:30 13. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Na Slovensku je objednávka po změně. Lidé jsou zklamaní a frustrovaní, že spravedlnost nefunguje vždy pro všechny a stejně. Slovensko ale nefunguje pouze negativně, v mnohých věcech se daří,“ řekla v diskusi na hlavním televizním kanálu veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska favoritka voleb právnička Zuzana Čaputová.

Být novou tváří je slabost i přednost. Zuzana Čaputová se voličům představuje, útočit na rivaly nechce

Číst článek

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, podle posledních průzkumů druhý nejpopulárnější kandidát na funkci hlavy státu, zmínil sociální témata včetně pomoci starší generaci. Zopakoval potřebu sjednocení společnosti, jejíž rozdělení na dva tábory potvrdila loňská vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která v zemi vyvolala vlnu protivládních demonstrací.

„Chci Slovensko sjednocené, které se nebude dělit na dobré a špatné. Chci přispět k celospolečenskému smíru. Naše země si zaslouží více klidu,“ uvedl Šefčovič, jehož v kandidatuře podporuje nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Smer-SD).

Kontroverzní soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin i šéf krajně pravicové strany LSNS Marian Kotleba kritizovali politiky, kteří podle nich neřeší problémy lidí. Vymezili se rovněž vůči Evropské unii.

„Nejvyšší ústavní činitelé porušují ústavu a pošlapávají právní řád,“ řekl bez bližších podrobností Harabin. Prohlubování integrace v EU označil za cestu ke ztrátě suverenity a k zániku státu. Podle něj je v ohrožení tradiční rodina a v rámci migrace existuje riziko přílivu muslimů.

První kolo 16. března

Čaputová, Šefčovič a Harabin patří do první trojice nejpopulárnějších kandidátů na příštího slovenského prezidenta, o kterém patrně rozhodne až druhé kolo přímé volby 30. března. Do něj by postoupili dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního, které se uskuteční 16. března.

Zemi objíždí s Ficem, společnou fotku ale nemá. ‚Jsem nezávislý kandidát,‘ tvrdí Maroš Šefčovič

Číst článek

Televizní debaty se kromě zmíněné trojice a Kotleby zúčastnil také šéf vládní strany Most-Híd Béla Bugár, který podle sondáží nemá šanci na zvolení hlavou státu. Kotleba v debatě jako jediný otevřeně obhajoval takzvaný slovenský stát, který vznikl 14. března 1939 a který byl za druhé světové války spjat s nacistickým Německem.

Prezidentští kandidáti se neshodli v tom, zda by se aktivní politici měli ucházet o funkci ústavního soudce. Zatímco Šefčovič tuto možnost obhajoval, Čaputová se vyslovila pro jistý časový odstup od skončení působení budoucího ústavního soudce v politice po jeho nástup na ústavní soud.

Harabin vyloučil podporu aktivním politikům v jejich snaze stát se ústavním soudcem.

Obsazování křesel ústavních soudců se stalo jedním z témat prezidentské kampaně kvůli tomu, že zájem o funkci předsedy ústavního soudu projevil bývalý premiér a šéf Směru-SD Robert Fico. Z voleb kandidátů na soudce Fico nakonec odstoupil, jeho ambice dostat se do čela této vrcholné soudní instituce už předem odmítl prezident Andrej Kiska.

Předvolební průzkumy

Favoritem prezidentských voleb na Slovensku je Zuzana Čaputová, která v únorovém průzkumu agentury Focus získala 44,8 procenta. Druhý Maroš Šefčovič získal 22,1 procenta. Třetí Štefan Harabin měl 12 procent. V únorovém průzkumu agentury AKO pak získala Čaputová 52,9 procenta, Šefčovič 16,7 procenta a Harabin 11,4 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme